Menu






ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015


1 września 2014r.  o godzinie 8.00 zabrzmi pierwszy dzwonek w tym roku szkolnym!

Czkamy na spotkanie z całą społecznością szkolną.



8.00 - uroczysty apel oraz spotkania z wychowawcami klas

9.30  - msza św. w kościele w Czerniewie (poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych uczniom klas I)

10.30 - odwóz spod budynku szkoły


Godziny dowozu autobusem szkolnym na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015



 

- 7.10 - Drzewina
- 7.15 - Pawłowo
- 7.25 - Cząstkowo
- 7.30 - Postołowo
- 7.30 - Pruska Karczma
- 7.30 - Graniczna Wieś
- 7.50 - Kleszczewo (przy sklepie)



SUKCESY W TURNIEJU WIEDZY

„TRĄBIMY O BEZPIECZEŃSTWIE”

 



29 czerwca 2014r. dwie drużyny uczniów klas IV-VI wzięły udział w V Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie, którego pomysłodawcą jest pan Mateusz Sroka - radny Powiatu Gdańskiego. Dzieci  o godzinie 11.00 w  auli gimnazjum w Trąbkach Wielkich  rozwiązywały test wiedzy o bezpieczeństwie. Następnie odbył się konkurs piosenki promującej bezpieczne poruszanie się po drodze. O godzinie 13.00 drużyny ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy wzięły udział w sprawdzianie praktycznym z zakresu jazdy na rowerze.

O godzinie 15.00 ogłoszone zostały wyniki we wszystkich kategoriach tego turnieju. W tym roku II miejsce zajęła drużyna uczniów klasy szóstej w składzie – Krystian Went, Jakub Pelowski oraz Miłosz Trepkowski.  W kategorii na najładniejszą  piosenkę II miejsce zdobyła uczennica klasy VI – Patrycja Sośnicka. Zdobyliśmy również wyróżnienie za wykonaną pracę plastyczną przez uczennicę klasy III Oliwię Owczarek. Gorące gratulacje dla wszystkich zwycięzców.


                                 GALERIA



Uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnanie klasy szóstej


27 czerwca 2014r. o godz. 8.00 odbyła się  uroczystość zakończenia roku szkolnego. 20 uczniów zostało wyróżnionych nagrodą książkową. Średnia wyników nauczania 4,17.

Uczniowie z radością odbierali świadectwa. Wszystkim należy się solidny wypoczynek po wytężonej pracy.

Tego samego dnia o godz. 11.00 odbyło się pożegnanie klasy szóstej. Na uroczystość przybyli: wójt gminy – pan Błażej Konkol, księża: Edward Szymański, Dariusz Cieniewicz, dyrektor przedszkola pani Anna Tysler. Dyrektor szkoły  pani Kazimiera Kozak powitała wszystkich zebranych. Po uroczystym przekazaniu sztandaru absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie. W imieniu klasy na sztandar ślubowali: Dominika Kuchta, Patrycja Sośnicka, Michał Koszałka, Krystian Went.

Dyrektor szkoły pani Kazimiera Kozak  wręczyła nagrody i świadectwa  wyróżniającym się uczniom: Aleksandrze Karasek, Dominice Olszewskiej, Agacie Sokół, Mikołajowi Schuchardt , Krystianowi Went, Klaudii Wojnicz. Nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie  otrzymała Klaudia Wojnicz, Nagrodę Dyrektora Szkoły  - Aleksandra Karasek, Nagrodę Koła Łowieckiego Jeleń – Mikołaj Schuchardt. Rodzice wyżej wymienionych uczniów  otrzymali listy gratulacyjne. Specjalne podziękowania otrzymała pani Anna Koszałka za 24 letnie „uczęszczanie”  i wspomaganie  szkoły. A potem były kwiaty, mowy wychowawców i pra premiera szkolnego musicalu, w którym występowali wszyscy uczniowie.  Pani Agnieszka Olszewska i Aneta Pelowska we wzruszających słowach podziękowały pani dyrektor,  nauczycielom i pracownikom szkoły. Ech, długo nie będę miał takiej klasy – wzdychał pan Gemborys i pan Stroynowski. Nasi mili szóstoklasiści – teraz odpoczywajcie, cieszcie się latem, wolnym czasem, a we wrześniu odwiedzajcie nas! A ja już za wami tęsknię!

                                                                     Maria Sautycz


Pożegnanie przez klasę V  szóstoklasistów






26 czerwca 2014r. o godz. 10.00  odbył się apel przygotowany przez klasę V i ich wychowawcę p. Macieja Gemborysa  - pożegnanie absolwentów. Apel rozpoczął się uroczystym przekazaniem sztandaru. Piotr Kąkol zapowiedział ten niezwykle uroczysty moment. W imieniu klasy V sztandar odbierał: Dominik Schutzmann, Julia  Janiszewska, Zuzanna Kąkol.  Pozostali uczniowie zwrócili się do szóstoklasistów z niezwykle ciepłymi słowami. Odśpiewali także piosenkę. Obdarowali klasę szóstą pamiątkowymi medalami. Uczniowie klasy VI dla uczniów szkoły przekazali komplet piłeczek tenisowych, piłkę nożną, rakietki do tenisa stołowego.

Szóstoklasiści  żegnajcie i wspominajcie nas!

Galeria

"BEZPIECZNE LATO"







24 czerwca 2014r. odbyła się w naszej szkole prelekcja zorganizowana przez Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich „Bezpieczne lato w Gminie w Trąbkach Wielkich”. Uczniowie poznali zagrożenia oraz jak im zapobiegać podczas letniego wypoczynku nad woda, w górach, w lesie i w domu.
Koordynatorem projektu jest Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Przewodniczący Samorządności Radny Powiatu Gdańskiego Mateusz Sroka.



NASZA GMINA W UCZNIOWSKIM OBIEKTYWIE

 

23 czerwca 2014 roku  w gabinecie Wójta Gminy Trąbki Wielkie Pana Błażeja Konkola odbyło się podsumowanie VI Gminnego Konkursu Informatycznego „Kartka z mojej miejscowości”. Konkurs ten organizowany jest  pod patronatem Wójta Gminy Trąbki Wielkie przez Szkołę Podstawową w Czerniewie oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich. 

Podczas spotkania Pan Wójt wręczył dyplomy oraz nagrody wyróżnionym uczniom ze szkół podstawowych oraz gimnazjum naszej gminy. W tym roku osoby nagrodzone to:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Julia Marocka – SP CZerniewo

II miejsce – Dominika Olszewska – SP Czerniewo

III miejsce – Beata Dębowska – SP Kłodawa

 

 

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALYCH:

PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Hubert Hałun

II miejsce – Martyna Kiełczykowska

III miejsce – Żaklina Sadoch

 

Fundatorem nagród był UG oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich. Tegoroczną niespodzianką dla uczestników konkursu jest dodatkowa nagroda w postaci publikacji pracy w formie pocztówki promującej nasza gminę. Wydania pracy podjął się Dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich Pan Leszek Orczykowski.  W tym roku wydrukowana została kartka Huberta Hałuna, ucz. Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.

 

Koordynator i pomysłodawca konkursu – Elżbieta Jasiak – SP w Czerniewie



UROCZYSTE POŻEGNANIE PANI ELŻBIETY ZGOŁY DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ NR 7 W GDYNI






13 czerwca 2014r. odbyło się spotkanie rad pedagogicznych  ze Szkoły Podstawowej w Czerniewie i Zespołu Szkół nr 7 w Gdyni.  Po  koncercie muzycznym  w wykonaniu T. Stroynowskiego,  pani dyrektor Kazimiera Kozak  i wójt gminy  pan Błażej Konkol podziękowali  za współpracę pani Elżbiecie Zgoła dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Gdyni, która odchodzi na emeryturę.  A jest przecież za co dziękować! Od jedenastu lat  dotychczasowa pani dyrektor  organizowała  i koordynowała działania związane z  realizowanym w naszej szkole programie „Przyjaciele”. Dziękujemy pani dyrektor i życzymy samych słonecznych dni na zasłużonej emeryturze.

Maria Sautycz



EGZAMIN NA  KARTĘ ROWEROWĄ

 

13 czerwca 2014r. 12 uczniów klasy czwartej przystąpiło do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Sukcesem jest to, że wszyscy uczniowie zdali go pomyślnie. Serdeczne gratulacje!





Szczęśliwi czwartoklasiści po egzaminie
na kartę rowerową


DZIEŃ DZIECKA





5 czerwca 2014r.  w naszej szkole swój wyjątkowy dzień świętowały wszystkie dzieci. Po uroczystym apelu i życzeniach złożonych przez Panią dyrektor Kazimierę Kozak oraz przedstawicieli Rady Rodziców a także słodkich niespodziankach, rozpoczęła się szalona zabawa na boisku szkolnym. Atrakcji było wiele. Dmuchany zamek i ogromna zjeżdżalnia wzbudzały entuzjazm wśród najmłodszych uczestników festynu. Dzieci z radością skakały na trampolinie , jeździły na mechanicznym byku oraz brały udział w „zawodach sumo”. Energii im nie brakowało a emocji było wiele i uśmiech nie schodził dzieciom z twarzy. Nawet nauczyciele znaleźli w sobie pokłady dziecięcej radości i dali się porwać zabawie. Każdy uczestnik festynu miał okazję skosztować waty cukrowej, posilić się kiełbaską z grilla oraz docenić umiejętności cukiernicze wspaniałych mam, które przygotowały przepyszne ciasta. Dzień był bardzo udany, nawet pogoda nie kaprysiła i rozpieszczała nas pięknym słońcem. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia, dziękujemy uczniom za dyscyplinę i wspólną dobrą zabawę, Rodzicom za odwiedziny, wsparcie i humor, dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego święta!!!

                                                                   Milena Kopycka



Zapraszamy do fotorelacji z Dnia Dziecka

GALERIA





WYCIECZKA DO GDYNI

 


 

W dniach 2 i 3 czerwca dzieci z klasy III uczestniczyły w wycieczce do Gdyni. Była to pierwsza wycieczka klasowa z noclegiem poza domem i bez rodziców, więc emocji było sporo.

Podczas wycieczki dzieci zwiedziły m.in. stadion Arki Gdynia i część portu jachtowego. Bardzo ciekawa była lekcja w Akwarium Gdyńskim, w czasie której dzieci dowiedziały się o stworzeniach zamieszkujących Morze Bałtyckie i samodzielnie badały pod mikroskopem powierzchnie muszelek i przygotowane odpowiednio do badania krewetki. Po zajęciach dydaktycznych miały możliwość dotykania ryb w tzw. „Sali mokrej” oraz zwiedzały całe oceanarium. Ptaki wybrzeża poznały także podczas pobytu nad brzegiem morza – odbyło się karmienie mew i łabędzi.

Największym przeżyciem dla wielu dzieci okazały się zajęcia na basenie Zespołu Szkół nr 7. Część dzieci po raz pierwszy była na basenie. I niestety, nie wszystkie dzieci pokochały wodę… Większość jednak już drugiego dnia pobytu radziła sobie w wodzie na tyle dobrze, iż ratownicy zamontowali specjalną zjeżdżalnię, po której dzieci zjeżdżały wprost do wody.

Dzieci bardzo dobrze bawiły się także podczas wieczornej dyskoteki – razem z dziećmi z Gdyni. Emocji po pełnym wrażeń dniu było tak dużo, że rozmowy w śpiworach trwały do późnej nocy i dzieci wyjeżdżając do domu były nieco zmęczone, ale bardzo szczęśliwe.

 

Katarzyna Pęczek

  GALERIA


 


NA KRAKOWSKIM RYNKU MAKI I POWOJE...

 


 


30 maja 2014r. uczniowie klasy szóstej  pojechali  na wycieczkę do Krakowa. Plan wyjazdu był bogaty. Planowaliśmy odwiedzić Zakopane, Wieliczkę, Łagiewniki i Stare Miasto. Już sama podróż dostarczyła nam wielu wrażeń. Po pierwsze jechaliśmy ekspresem, w czasie jazdy otrzymaliśmy  i batoniki od właściciela pociągu, po drugie siedmiokrotnie byliśmy w Rybnikach Pomorskich. Spędziliśmy tam dużo czasu. Tego dnia w planie były Łagiewniki – niestety z powodu spóźnienia pociągu nie udało nam się zrealizować tego punktu programu. Zmęczeni dotarliśmy do Schroniska przy ul. Grochowej 21. Drugi dzień spędziliśmy w Zakopane pod czujną opieką przewodnika tatrzańskiego. Posłuchaliśmy legend, wjechaliśmy na Gubałówkę,  byliśmy na cmentarzu na Pęksowym Brzysku . Mogliśmy poczuć atmosferę  gór  słuchając przekomarzań  woźniców. Po południu udaliśmy się pod Wielką Krokiew. Wieczorem zmordowani wróciliśmy do naszej bazy. W niedzielę i. się do Łagiewnik. Uczestniczyliśmy w Mszy Św. Po południu krótka przejażdżka busem do Wieliczki. W kopalni spędziliśmy całe popołudnie. Podziwialiśmy odwagę górników solnych, cuda artystów byliśmy na seansie filmu 5 D.  Wieczorem przy kolacji dziwiliśmy się, ze tak szybko płynie czas, a tyle jeszcze musimy zobaczyć. Nazajutrz spełniło się marzenie chłopców- obejrzeliśmy stadion Wisły. Chyba spodziewali się czegoś innego – większego i bardziej reprezentacyjnego. Przy okazji zajrzeliśmy do Parku Jordana- byliśmy przy jedynym w Polsce pomniku Inki i niedźwiedzia Wojtka. O godzinie 12.00 czekał na nas przewodnik po Krakowie. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Wawel, Katedrę, Groby Królewskie . Mieliśmy okazję nakarmić  gołębie na Rynku. Niestety maków ani powoji na rynku nie było. Pozostał niedosyt- tak szybko upłynęły te cztery dni. Na pewno każdy jeszcze do królewskiego miasta wróci.

Maria Sautycz

 

 GALERIA




ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO KONKURSU
INFORMATYCZNEGO
"KARTKA Z MOJEJ MIEJSCOWOŚCI"

29 maja 2014r. komisja konkursowa w składzie: Krystyna Stępniewska, Patrycja Jereczek i Leszek Orczykowski dokonała oceny kartek zgłoszonych na Gminny Konkurs Informatyczny "Kartka z mojej miejscowości". Organizatorem tego konkursu jest nasza szkoła oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich, Natomiast patronat objął wójt Gminy Trąbki Wielkie - pan Błażej Konkol.

Autorzy nagrodzonych prac:

KATEGORIA - SZKOŁA PODSTAWOWA

1. Julia Marocka - SP Czerniewo (pocztówka z Postołowa)
2. Dominika Olszewska - SP Czerniewo (pocztówka z Granicznej Wsi)
3. Beata Dębowska - SP Kłodawa (pocztówka z Kłodawy)


KATEGORIA - GIMNAZJUM

1. Hubert Hałun (pocztówka z Trąbek Wielkich)
2. Martyna Kiełczykowska (pocztówka z Mierzeszyna)
3. Żaklina Sadoch (pocztówka z Sobowidza)

Dodatkową niespodzianką będzie wydrukowanie jednej z nagrodzonych prac w celu promocji naszej gminy. Wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu w gabinecie pana wójta Błażeja Konkola.
Gorące gratulacje dla wszystkich nagrodzonych.

Zapraszamy do fotogalerii wyróżnionych prac na stronę

GOKSiR w Trąbkach Wielkich

DZIEŃ SAMORZĄDOWCA

 „Życie nabiera sensu za sprawą naszych wyborów, dokonywanych zgodnie z powołaniem,
wiarą w ideały i wolą ich bronienia”

/P. Coelho/





W Dniu Samorządowca  życzymy niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej służbie, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń dla dobra naszej Małej Ojczyzny.
Życzymy również  dużo optymizmu  i satysfakcji,  spełnienia marzeń zawodowych i osobistych oraz  na co dzień wiele  uśmiechu  i  pogody ducha.


Społeczność Szkoły Podstawowej
 im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie


DZIEŃ MATKI






WIECZÓR Z POEZJĄ ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO







22 maja 2014r. odbył się w naszej szkole „Wieczór  z poezją Zygmunta Bukowskiego”.  Na spotkaniu obecnych było 30  gości, a wśród nich emeryci, przyjaciele szkoły,  przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice występujących uczniów  oraz pracownicy i nauczyciele. Formuła „Wieczoru” przewiduje czytanie przez gości wybranego  utworu  poetyckiego. W tym roku  zgłosiło się 6 chętnych do  interpretowania wierszy Patrona. Dorośli mieli możliwość przeżycia tremy i emocji towarzyszących publicznym występom. Piosenki z lat siedemdziesiątych w wykonaniu uczniów szkoły uświetniły i nadały czytanym wierszom  nowy wymiar. Prawdziwą niespodziankę sprawiła wszystkim pani Anna Fedorowicz, która od tylu lat wiernie towarzyszy  popołudniowym spotkaniom poetyckim, także w tym roku  przybyła do nas i zaśpiewała. A przecież śpiewa cudnie!
 Jesteśmy wdzięczni wszystkim występującym, a w szczególności Radzie Rodziców za  odwagę, piękne interpretacje i za przeżycie „swojego spotkania z poezją Z. Bukowskiego”.  Oczywiście  na koniec były  drobne  upominki  dla recytatorów i okazja do porozmawiania przy kawie.


Maria Sautycz





PODSUMOWANIE
XV  POWIATOWEGO  KONKURSU  RECYTATORSKIEGO
POEZJI  ZYGMUNTA  BUKOWSKIEGO


„Na tym skrawku ziemi
Rodzą się me wiersze
I mój chleb codzienny (...)”



22 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zygmunta Bukowskiego. W konkursie wzięło udział 14 uczestników (11 z kategorii szkół podstawowych, 3 z kategorii szkół gimnazjalnych). Recytatorzy prezentowali po dwa wiersze – jeden obowiązkowy („Pod gdańskim Żurawiem” - dla szkół podstawowych i „Przechwałki nieudacznika” - dla szkół gimnazjalnych) i drugi dowolny, wybrany spośród tomików wierszy Zygmunta Bukowskiego.
 Do oceny uczestników konkursu powołana została komisja w skład, której weszły Panie:
• Elżbieta Gralak (Przewodnicząca Jury) – nauczycielka języka polskiego       z wieloletnim doświadczeniem;
• Anna Krawycińska – Zastępca Dyrektora ds. powiatowych Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim;
• Małgorzata Wrycza – Inspektor ds. Turystyki  Sportu i Kultury ze Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim;
• Sylwia Makrucka – Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.
Komisja oceniała dobór repertuaru, interpretację wybranych utworów, ogólne wrażenie i wyraz artystyczny.

Organizatorami  konkursu byli:
• Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim;
• Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich;
• Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich;
• Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.
    Osoby nagrodzone:
Kategoria – szkoły podstawowe:
I miejsce
Zuzanna Sliżewska (Zespół Szkół w Przywidzu), nauczyciel przygotowujący - Pani Grażyna Bach – Żelewska;
II miejsce
Julia Wiergowska (Zespół Szkół w Straszynie), nauczyciel przygotowujący - Pani Angelika Ślusarczyk;
III miejsce
Szymon Szymański (Szkoła Podstawowa w Pomlewie), nauczyciel przygotowujący - Pani Aleksandra Etmańska.
Kategoria – szkoły gimnazjalne:
I miejsce
Adrian Grulkowski (Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka  w Trąbkach Wielkich), nauczyciel przygotowujący - Pani Barbara Paradecka;
II miejsce
Dominik Gdański (Zespół Szkół w Straszynie), nauczyciel przygotowujący - Pani Agnieszka Gos- Jóźwik;
III miejsce
Julia Fularczyk (Zespół Szkół w Przywidzu), nauczyciel przygotowujący - Pani Barbara Samaruk.

 Serdecznie gratulujemy zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu i gorąco zapraszamy do zmagań w przyszłym roku.
                                           

Organizatorzy
 



TESTY, TESTY, TESTY...

20 maja 2014r. uczniowie klasy III brali udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasisty (OBUT 2014). W tym roku badanie objęło tylko umiejętności matematyczne. W czasie 45 minut uczniowie rozwiązywali 14 zadań. Niektóre były naprawdę trudne!

W tym samym czasie uczniowie klasy V brali udział w Ogólnopolskiej Diagnozie Umiejętności Matematycznych DUMA 2014.



WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ




W czwartek 15 maja 2014r. uczniowie naszej szkoły po raz drugi gościli w jednostce wojskowej w Pruszczu Gdańskim. Tym razem uczniowie klas I-III mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy żołnierzy 49 Pułku Śmigłowców Bojowych. 
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sali Tradycji, gdzie mogliśmy zapoznać się z historią pułku i obejrzeć różne ciekawe eksponaty. Jednak dużo więcej emocji dostarczyła nam wizyta u wojskowych strażaków. Strażacy chętnie opowiadali nam o swojej pracy, pokazali sprzęt do ratowania życia np. rannych w wypadkach. Oczywiście także nie zabrakło pokazu możliwości nowoczesnego wozu strażackiego i lania wody z armatek wodnych. Nawet dokuczliwe zimno panujące tego dnia nie ostudziło entuzjazmu dzieci. 
Tak nam się podobało u strażaków, iż aż się nie chciało iść dalej. Jednak wizyta w hangarze, gdzie naprawiane są śmigłowce, dostarczyła nam także wielu emocji. Dzieci mogły usiąść za sterami tej wielkiej i skomplikowanej maszyny i dowiedziały się o wielu ciekawych rzeczach. 
Po tych wszystkich atrakcjach bardzo nam smakowała gorąca kiełbaska z ogniska. 
Wycieczka była bardzo udana. Chociaż tzw. "zimna Zośka" dała nam się we znaki i było nam trochę zimno, to jednak atmosfera była bardzo gorąca. Nasi przewodnicy - żołnierze tej jednostki - bardzo cierpliwie i chętnie odpowiadali na nasze pytania i zasłużyli na gorące brawa i dużą laurkę.

Katarzyna Pęczek



 

NAUKA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY



Lekcje z udzielania pierwszej pomocy przeprowadził ratownik medyczny - Jędrek Sautycz- nasz były uczeń.
Bardzo dziękujemy za ciekawe i bardzo ważne dla nas zajęcia.


MAJOWY KONCERT PANI MUZYKI



 Na tym koncercie przenieśliśmy się w świat muzyki filmowej i baśniowej. Usłyszeliśmy muzykę z bajki "Król Lew", "Pocahontas", "Złota rybka"





WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ W PRUSZCZU GDAŃSKIM



13 maja 2014r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klasy IV odwiedziły Jednostkę Wojskową 1300 w Pruszczu Gdańskim. Zwiedzanie zaczęło się od miejsca, które budzi najwięcej emocji i wrażeń czyli od hangaru, w którym właśnie kończono przegląd śmigłowca MI-24. Dzieci miały okazję zasiąść za sterami śmigłowca bojowego i poczuć się jak prawdziwy pilot.  Technicy wojskowi chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta u Wojskowej Straży Pożarnej. Strażacy udostępnili dzieciom do zwiedzania swój wóz strażacki, zademonstrowali sprzęt używany do ratowania oraz szczegółowo opowiedzieli o swojej pracy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w poznawaniu tajników pracy strażaka  (zdjęcie na noszach). Na koniec oczywiście nie zabrakło pokazu lania wody z armatek wodnych co wywołało w dzieciach ogromny entuzjazm.

Po wszystkim przyszedł czas na posiłek iście polowy, wycieczkowicze posilili się kiełbaskami z ogniska, zaprosili także do wspólnego biesiadowania przewodnika oraz strażaków.

Jeszcze w autobusie słychać była entuzjazm i zadowolenie dzieci. Wróciliśmy przemoczeni, ale szczęśliwi.

GALERIA

Milena Kopycka


SZKOLNY KONKURS POEZJI
ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO


8 maja 2014r.  odbył się Szkolny Konkurs Poezji Zygmunta Bukowskiego. Rywalizację wygrała uczennica klasy VI Klaudia Wojnicz, która będzie reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym 22 maja w naszej szkole.




DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ





"Europo, witaj nam,
z nami siądź, zdejmij płaszcz
Europo, witaj nam,
i się daj lubić, daj ..."

8 maja 2014r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Unii Europejskiej. Tego dnia od rana uczniowie klasy IV - organizatorzy tego święta - udekorowali wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły małymi flagami Polski oraz Unii Europejskiej, poprzez przypięcie ich do ubrań tak, aby podkreślić, ze jest to ważny - dla nas Polaków - dzień.
Uczniowie klasy IV przedstawili krótką historię i ideę Unii Europejskiej oraz przedstawili najważniejsze fakty związane z 10 - tą rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Na koniec pani dyrektor wręczyła nagrody za Szkolny Konkurs Plastyczny "Unia Europejska oczami dziecka", a cała szkoła wyśpiewała piosenkę " Europo, witaj nas".





SUKCESY SPORTOWE


6 maja 2014r. reprezentacja dziewcząt z klas V-VI wywalczyła V miejsce w Czwórboju LA Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, natomiast drużyna chłopców uplasowała się na miejscu III. Gratulacje!




ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA




6 maja 2014r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez Mariolę Jankowską. Uczniowie wszystkich klas aktywnie wzięli udział w uroczystości przygotowując plakat i krótką prezentację związaną ze świętem. Uroczystość rozpoczęto Hymnem Polski i prezentacją multimedialną pt. „Konstytucja 3 Maja” zarysowując tło historyczne uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Szkoły.

Mariola Jankowska





ŚWIĘTO FLAGI





29 kwietnia 2014r.
wzięliśmy udział w obchodach Dnia Flagi  w Szkole Podstawowej w Sobowidzu.  Każda ze szkól otrzymała zadanie przedstawienia sylwetki patrona szkoły oraz utworów muzycznych z danego okresu. Nam przypadło nie lada wyzwanie  połączenie sylwetki Zygmunta Bukowskiego i piosenek z okresu powstania warszawskiego. Dzieci stosownie do śpiewanych piosenek przebrane  były  w stroje powstańcze.  A sam  Patron Zygmunt Bukowski  wcielił się w rolę listonosza  Powstańczej Poczty.

Maria Sautycz


 


MSZA PAPIESKA




27 kwietnia 2014r. delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Czerniewie.


KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA


Miło nam poinformować, że uczeń klasy VI - Krystian Went zdobył tytuł Eksperta Logicznego Myślenia (14 miejsce w Polsce) w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia. Konkurs ten odbył się w naszej szkole 13 marca 2014r.  i wzięło w nim udział 20 uczniów z klas I-VI.

Więcej informacji na stronie www.ces.edu.pl


A W CZERNIEWIE ŚWIECI SŁONECZKO...



Za oknem wiosenne, ciepłe słońce, więc dzieci z klas 0-III pod opieką wychowawców coraz częściej spędzają czas na świeżym powietrzu.
A ile uciechy dają zabawy w piaskownicy, czy też drewnianymi wózkami...





"O radości nasza
Bijąca dzwonami wielkanocnego poranka!
Syn żyje!
I ramionami matkę przytula…”
(Z. Bukowski)


Wielkanoc to niezwykły czas,
który niesie zadumę nad życiem i śmiercią.
Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzymy radości, która pozwala cieszyć się
zwykłymi sprawami, odwagi by nieść miłość
i siły aby przebaczać.


Dyrektor,
Grono Pedagogiczne,
Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej
im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie
Wielkanoc, 2014r.



REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE







W dniach 14-16 kwietnia 2014r. uczniowie klas 0-VI uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych, które odbyły się  w kościele p.w. Wniebowzięcia NPM w Trąbkach Wielkich





 
WOJEWÓDZKI KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS III


Dwie uczennice naszej szkoły: Aleksandra Jaworska i Aleksandra Gajewska brały udział w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznych dla uczniów klas III szkół podstawowych.
I etap odbył się 15.11.2013 roku. Obie uczestniczki bardzo ładnie napisały konkursowe dyktando (Ola Jaworska 97 pkt, Ola Gajewska 95 pkt na 100 możliwych) i zakwalifikowały się do kolejnego etapu. II etap odbył się 26 lutego 2014 roku. Dyktando z etapu II było naprawdę trudne i dziewczyny z wynikami: A. Jaworska 180 pkt i A. Gajewska 179 nie zakwalifikowały się do ścisłego finału. Uczestniczkom dziękujemy za udział.
Organizatorem konkursu była Samorządowa Szkoła Podstawowa w Gościcinie.

Katarzyna Pęczek



PODSUMOWANIE SZKOLNYCH KONKURSÓW

11 kwietnia 2014r. na apelu szkolnym podsumowane zostały szkolne konkursy. Oto sukcesy naszych uczniów:

SZKOLNY KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ:

klasy IV-VI
I miejsce - Julia Marocka, kl.V
II miejsce - Julia Ormańczyk, kl.IV
III miejsce - Mateusz Kempik, kl.V


klasy 0-III
I miejsce - Ewelina Marocka, kl.0a
II miejsce - Adrian Wilczewski, kl.II
III miejsce - Bartłomiej Klukowski, kl.III

ORGANIZATOR - Alicja Kalinowska


SZKOLNY KONKURS "WIELOKĄTY"

I miejsce - Michał Kempik, kl.V
II miejsce - Zuzanna Kąkol, kl.V
III miejsce - Klaudia Gutkowska, kl.V

wyróżnienia:

Weronika Lis, kl.V
Julia Janiszewska, kl.V
Kordian Kindel, kl.V
Krystian Kisicki, kl.V


ORGANIZATOR - Elżbieta Jasiak

SZKOLNY KONKURS "MÓJ BEZPIECZNY KOMPUTER"

I miejsce - Klaudia Wojnicz, kl.VI
II miejsce - Dominika Kuchta, kl.VI
III miejsce - Dominika Olszewska, kl.V
I

wyróżnienia:

Agata Sokół
, kl.VI
Mikołaj Schuchardt, kl.VI



WITAMY WIOSNĘ!



21 marca 2014r. od rana czuło się w powietrzu jakąś zmianę. Tego dnia o godzinie 9.30 cała społeczność szkoły powitała wiosnę. Uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie pod tytułem „Wiosna”. Mali aktorzy przygotowali się do występu perfekcyjnie – bardzo dobrze nauczyli się swoich ról  oraz  zadbali o odpowiednie do granych postaci strojów. Widownia gromkimi brawami  podziękowała aktorom i reżyserowi – pani Alicji Kalinowskiej. Wiosnę kochają jak się okazało wszyscy. Maluszki z oddziałów  przedszkolnych, uczniowie klasy pierwszej na cześć nowej pory roku deklamowali wiersze. Szczególną uwagę przyciągały ich bajecznie kolorowe stroje i kukły Marzann.
Po uroczystym powitaniu najmłodsze klasy udały się w hałaśliwym, odstraszającym zimę pochodzie  do miejsca w którym spalono  podobizny zimy. „Marzanno, zimowa panno nie wracaj!” – krzyczały dzieciaki.
Starsze klasy IV- VI uczestniczyły w „Turnieju klas”. Konkurencje  były tak dobrane, aby uczniowie mogli wykazać się pomysłowością, oryginalnością i współpracą w grupie. Uczniowie układali kwiatki, ubierali Panią Wiosnę, śpiewali piosenki, łowili ryby.  Śmiechom i  żartom nie było końca. Z kronikarskiego obowiązku donoszę, ze  wygrała klasa V.

Wiosno co nam przyniesiesz !


GALERIA
Maria Sautycz



MIĘDZYNARODOWY KONKURS
 
KANGUR MATEMATYCZNY 2014




20 marca 2014r. chętni uczniowie z klas II-VI wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny 2014". Wyniki z dzisiejszego  zmagania naszych uczniów otrzymamy w maju.



GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W MINI PIŁCE KOSZYKOWEJ



19 marca 2014r. drużyna dziewczynek z klas V-VI zajęła III miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Koszykowej Dziewcząt, natomiast drużyna chłopców wywalczyła miejsce IV.



KONCERT PANI MUZYKI



14 marca 2014r. odbył się Koncert Pani Muzyki. Tym razem dzieci poznały osiem instrumentów pochodzących z dalekiej Ameryki Południowej i Afryki oraz muzykę do peruwiańskiej rumby.


KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA


13 marca 2014r.  w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. 20 uczniów z klas I-VI rozwiązywało zadania, nie wymagających wcale żadnego przygotowania matematycznego, lecz jedynie umiejętności rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów.

Więcej informacji na stronie www.ces.edu.pl







DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY



11 marca 2014r.  w naszej szkole odbył się  Dzień Otwarty. Rodzice dzieci z rocznika 2008 i 2009 mieli okazję zapoznać się ze specyfiką i ofertą naszej placówki.


WIZYTA GOŚCI Z NIEMIEC


4 marca 2014r.  naszą szkołę odwiedziła delegacja partnerskiej gminy z Niemiec - Uehlfeld wraz z przedstawicielami naszego samorządu - wójtem Gminy Trąbki Wielkie - panem Błażejem Konkolem, przewodniczącym Rady Gminy - panem Józefem Sroką,  radnymi: panem Janem Selka, panią Romualdą Tomczuk oraz z sołtysem wsi Czerniewo- panem Andrzejem Dończykiem.






SUKCESY MUZYCZNE

1 marca 2014r.  nasz szkolny chór prowadzony przez pana Tomasza Stroynowskiego zajął III miejsce w kategorii zespół, natomiast Aleksandra Karasek zajęła II miejsce w kategorii solista kl.IV-VI w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI ZAWSZE W PAMIĘCI"  .

Organizatorem konkursu była SP nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku.

GRATULACJE!









INTERNETOWY TEATR W NASZEJ SZKOLE








26 lutego o godzinie 11.30 odbyła się bezpośrednia transmisja spektaklu „Szpak Fryderyk” z Białostockiego Teatru Lalek  w ramach projektu  „Internetowy Teatr TVP dla szkół” (kontynuacja rozpoczętej już inicjatywy Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych).
W trakcie spektaklu dzieci poznały pana Hubera i panią Maier - samotnych sąsiadów, którzy mieli swoje małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmił ptaki, a pani Maier… hodowała szczury. Ta zabawna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach, którą obejrzeli uczniowie klas I-IV to pouczająca lekcja wychowawcza o tym, że nie należy niczego, ani nikogo oceniać po pozorach.




SUKCESY SPORTOWE

20 lutego 2014r. uczniowie naszej szkoły z klas V-VI brali udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej. Reprezentacja dziewcząt uplasowała się na V miejscu,  natomiast drużyna chłopców II miejsce.

GRATULACJE!









KONCERT PANI MUZYKI


 
13 lutego 2014r. odbył się koncert muzyczny podczas, którego dzieci poznały  dźwięki akordeonu.  Na uwagę zasługuje również  wykonanie "Strasznego dworu" przez pana, który śpiewał pięknym, basowym głosem.








KARNAWAŁU CZAS CIĄG DALSZY...






20 lutego 2014r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla klas 0-III. Były tańce, konkursy, słodycze i mnóstwo wspaniałej zabawy dzieci wraz z nauczycielami i bardzo pomocnymi rodzicami.
Największe wrażenie robili jego uczestnicy, którzy zachwycili nas swoim wyglądem. Wśród wielu ważnych „osobistości” można było dostrzec cały tłum Księżniczek, Rycerzy, Kowbojów……itp. Prowadzący tę imprezę –p. Mariola Jankowska i p. Tomasz Stroynowski wraz z wychowawcami uczniów klas 0-III przygotowali całą gamę konkursów, w których brały dzieci. Były wspólne wybory Króla i Królowej balu, konkurs na najładniejszy strój i wiele innych
Królową balu została Amelia Jankowska z kl 0a, a Królem został Nikodem Góra z kl 0b.
Niektórzy rodzice przyprowadzili również swoje młodsze pociechy, które również świetnie się bawiły. Były koła, wężyki i pociągi w rytm muzyki dziecięcej oraz współczesnej-dyskotekowej.
W trakcie trwania balu na dzieci czekał też stół pełen słodkich niespodzianek przygotowany przez rodziców, którzy również pomagali w organizacji zabawy. Były napoje, cukierki, ciasteczka i oczywiście pyszna drożdżówka upieczona przez mamę Barbarę Morawską.
Sponsorem zabawy była Rada Rodziców, oraz fundacja „Dar”.
Wszystkim sponsorom, oraz naszym wspaniałym rodzicom serdecznie dziękujemy!!!
W trakcie trwania zabawy rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszą  Walentynkę w kategorii klas 0-III. Sponsorem tego konkursu była pani Jolanta Kulling mama uczniów z naszej szkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy!
Na sali panowała wspaniała atmosfera, wszyscy doskonale bawili się, co widać na załączonych zdjęciach.

Alicja Kalinowska









NASZA STYPENDYSTKA



Miło  nam poinformować, że nasza uczennica klasy VI Klaudia Wojnicz otrzymała stypendium naukowe Wójta Gminy  Trąbki Wielkie.






KARNAWAŁU CZAS...




13 lutego 2014r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka walentynkowa. Były tańce, konkursy, ciasteczka walentynkowe i nie tylko...

Uczniowie klas IV-VI rozpoczęli karnawałowe szaleństwo jako pierwsi. Hucznie odbyła się dyskoteka z uwagi na urokliwy Dzień Św. Walentego. Dzień ten przyniósł wiele atrakcji:

- poczta walentynkowa
- konkurs wierszyków miłosnych
- walentynkowe menu - ciasteczka (przygotowane przez Klaudię Wojnicz i Olę Karasek) i napój miłości

Podczas balu wybrano króla i królową balu. Zostali nimi Julia Marocka i Krystian Went.
Sponsorami zabawy dzieci była Rada Rodziców i fundacja "Dar". Dzięki dobrym sercom naszych dobroczyńców dzieci miały podczas zabawy napoje, słodycze oraz nagrody. Z nagród, a szczególnie rakietek, kostek rubika, skakanek, badmintona cieszyła się cała szkoła.

Maria Sautycz


Zapraszamy do fotorelacji:


GALERIA ZDJĘĆ



 
KONCERT PANI MUZYKI


 
13 lutego 2014r. odbył się koncert muzyczny podczas, którego dzieci poznały  dźwięki akordeonu.  Na uwagę zasługuje również  wykonanie "Strasznego dworu" przez pana, który śpiewał pięknym, basowym głosem.




DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU




DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

W naszej szkole od 11 lutego prowadzone były zajęcia  dla klas IV-VI o tematyce dotyczącej bezpiecznego serfowania i respektowania praw wszystkich użytkowników internetu.


 
SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
PLASTYCZNYM NA LOGO GOOGLE
 „MÓJ POMYSŁ NA POMAGANIE INNYM”


Klaudia Wojnicz, ucz.kl.VI  zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie LOGO GOOGLE – „MÓJ POMYSŁ NA POMAGANIE INNYM”
Konkurs ten polegał na zaprojektowaniu logo „google” z wykorzystaniem hasła przewodniego.





SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE
PLASTYCZNYM „KARTKA ŚWIĄTECZNA”

Julia Janiszewska, ucz.kl.V  zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kartka Świąteczna”.
Uczennica swoją pracę wykonała na zajęciach komputerowych wykorzystując program Paint.






"ŚPIĄCA KRÓLEWNA W CZERNIEWIE"




23 stycznia 2014r. w naszej szkole zagościli aktorzy z teatru Art-Re z Krakowa przedstawiając sztukę pt.:"Śpiąca Królewna". Przedstawienie to zorganizował GOKSiR w Trąbkach Wielkich. Zapraszamy do fotorelacji na stronie GOKSiR.





PROJEKT MOSTY





Podczas ferii zimowych dzieci realizowały projekt pt.: "Mosty"
Zapraszamy do fotorelacji z projektu:




PODSUMOWANIE KONKURSU NA LOGO GOOGLE



17 stycznia 2014r. odbył się apel, na którym został podsumowany szkolny etap konkursu "LOGO GOOGLE - MÓJ POMYSŁ NA POMAGANIE INNYM".  Konkurs ten polegał na zaprojektowaniu logo "GOOGLE" z wykorzystaniem hasła przewodniego.
Pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom wesołych i przede wszystkim zdrowych ferii, zwracając uwagę na bezpieczne zabawy podczas korzystania z aury zimowej.

Odpoczywajmy więc, aby 3 lutego zabrać się do nauki!




DZIEŃ BABCI I DZIADKA





Zapraszanie babci i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stale wpisaną w repertuar naszych imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W tym dniu wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.
17 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyła się ta wspaniała uroczystość. Na wstępie pani dyrektor Kazimiera Kozak przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła wszystkim babciom i dziadkom serdeczne życzenia.  Kl.0 - III przygotowały piękny program artystyczny. Uczniowie klas 0a i 0b złożyły babciom i dziadkom życzenia w formie wierszy i piosenek, a czcigodni goście z przejęciem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem i gromko oklaskiwali swoje ukochane wnuki.
Następnie starsi uczniowie kl. 0b i kl.I-III wystawiły bajkę pt.: "Nie ma tego złego " pod kierunkiem pani Marioli Jankowskiej. Na zakończenie ukochane wnuki zaśpiewały swoim gościom wspólną piosenkę oraz gromkie STO LAT, a następnie obdarowali swoich Dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Po części artystycznej zaproszono bacie i dziadków do klas na słodki poczęstunek. Impreza udała się -  Babcie oraz Dziadkowie miło i radośnie spędzili w naszej szkole czas...

Alicja Kalinowska







 KONCERT NOWOROCZNY



14 stycznia 2014r. w naszej szkole odbył się koncert Pani Muzyki, podczas którego dzieci poznały kolejne instrumenty - skrzypce i wiolonczelę. Ponadto miały okazję spróbować własnych sił grając poleczkę Straussa pt."Kowal", czy też tańcząc "Poloneza" - reprezentacyjny narodowy taniec polski, który tańczony był na rozpoczęcie balów (dziś również tańczony dla podkreślenia uroczystego charakteru np. podczas studniówki).


JASEŁKA DLA RODZICÓW

9 stycznia 2014r. po raz drugi mogliśmy przenieść się do wiktoriańskiej Anglii, aby obserwować przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu solistów i chóru szkolnego, a piosenka pt. „Smutna kolęda” w wykonaniu pana Tomasza Stroynowskiego bardzo wszystkich wzruszyła. Na spektakl licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi oraz rodziny młodych  aktorów.
Mariola Jankowska





WIZYTA W OŚRODKU KULTURY I REKREACJI
 W CIEPLEWIE




7 stycznia 2014r. uczniowie klasy II i III waz ze swoimi wychowawczyniami p. A. Kalinowską i M. Brembor udały się do Cieplewa – Ośrodka Kultury i Rekreacji na spektakl teatru z Białegostoku pt.: ‘Czarne i białe”.
Atrakcją spektaklu były płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Poeta Pan Czarny i Malanka Pani Biała tworzyły książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie brali udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa Sroki Kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich. Obserwowali czarno-białe zjawiska z otaczającej nas rzeczywistości.  Spektakl bardzo się podobał naszym uczniom. Po zakończeniu chętnie ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia wraz z występującymi w nim aktorami.
 Alicja Kalinowska





WIGILIE KLASOWE






20 grudnia 2013r.
odbył się apel, na którym pani dyrektor wręczyła nagrody za zdobyte miejsca i wyróżnienia w gminnych konkursach, które rozstrzygnięte zostały w minionym tygodniu. Na zakończenie złożyła całej społeczności gorące życzenia świąteczne. W nastroju kolędowym, w który wprowadziła nas nasza uczennica kl.II Róża Fischer grając pastorałki na skrzypcach, rozeszliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami. Miłą niespodzianką były słodkie paczki dla każdego ucznia ufundowane przez zaprzyjaźnioną szkołę w Gdyni oraz Radę Rodziców. Muzycznym akcentem zakończyła się wigilia w każdej z sal, gdzie ucz. kl.II Marysia Gajewska zagrała na flecie fragmenty przepięknych kolęd.







JASEŁKA I SPOTKANIE WIGILIJNE

19 grudnia 2013r. w naszej szkole-jak każdego roku-koło teatralne pod kierunkiem pani Marioli Jankowskiej, pani Marii Sautycz oraz pana Tomasza Stroynowskiego przedstawiło przepiękne jasełka. Tym razem była to "Opowieść wigilijna", która wprowadziła nas jak zwykle w klimat tych magicznych świąt. Na Jasełka oraz spotkanie wigilijne przybyli licznie zaproszeni goście - pani wizytator Kuratorium Oświaty Iwona Michowska, pan przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie Józef Sroka, pani Elżbieta Zgoła - dyrektor SP nr 7 w Gdyni, pani doktor Dorota Bąk,  państwo Maria i Władysław Ornowscy z Fundacji Pan Władek, pan Przemysław Sautycz, radna gminy Trąbki Wielkie pani Romualda Tomczuk, sołtysi: p.Anna Koszałka, p.Jan  Selka, emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci szkoły oraz rodzice.

Cudowne kolędy, prosta scenografia i bardzo dobra gra aktorów były walorami tegorocznego przedstawienia. Obsadę aktorską stanowiły:
Scrooge – Klaudia Wojnicz
Pomocnik  Bob –Dawid Trepkowski
Żona Boba – Ola Gajewska
Siostrzeniec – Oskar Animucki
Dzieci Boba – Amelia Janiszewska, Ala Suchodolska
żona siostrzeńca  Oliwia Owczarek
Kobieta – Ola Karasek
Duch Marleya  - Julia Janiszewska
Duch I - Miłosz Trepkowski
Duch II =Krystian Went
Duch III – Mikołaj Schuchardt
Młody Scrooge  - Konrad Kępka
Dziewczyna – Julia Marocka
Stary Job – Michał Koszałka
Kobiety – Martyna  Brembor,  Dominika  Janiszewska, Wiktoria Czyż

Najwdzięczniejszymi aktorami, którzy połączyli tradycyjną opowieść wigilijną z polskimi jasełkami byli:

Maryja - Amelia Jankowska

Józef - Fabian Ogórek

Anioły - Natalia Kaczmarek, Wiktoria Owczarek, Natalia Szolle, Konrad Kepka.

Oczywiście ich występ wzbudził wśród zgromadzonej publiczności wielkie emocje i poruszenie.

Przedstawienie było długo oklaskiwane. A po opowieści wigilijnej do naszej szkoły Przybyło dwóch Mikołajów  ze scenką satyryczną poświęconą wydarzeniom w gminie. A prezenty od Mikołaja  były bardzo bogate. Wiernym  przyjaciołom – pani Elżbiecie Zgoła i panu  Władysławowi Ornowskiemu dzieci w podziękowaniu wręczyły bombkę i najdłuższe życzenia świata – zwój życzeń pisanych, rysowanych i wycinanych przez wszystkie nasze dzieci. Pani Anna Koszałka wręczyła w podziękowaniu przyjaciołom z Gdyni  i fundacji Pan Władek książkę o Postołowie i drobne upominki. A potem, a potem łamanie się opłatkiem i  wspólne śpiewanie kolęd.
Nazajutrz odbyły się klasowe wigilie  z kolędami i życzeniami. Oczywiście do domu dzieci pojechały z paczkami od wielu Mikołajów.
             

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę

Wesołych Świąt !


GALERIA






SUKCESY W GMINNYM KONKURSIE KOLĘD I PIOSENKI BOŻONARODZENIOWEJ

18 grudnia 2013r. w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbył się X Gminny Konkurs Kolęd i Piosenki Bożonarodzeniowej.  Wykonawców oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Patrycja Jereczek z Urzędu Gminy, ksiądz Zdzisław Kumor - proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Kłodawie, Leszek Orczykowski - dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich.

Sukcesy naszych uczniów to:
W kategorii oddziałów  przedszkolnych:
II miejsce -  Amelia Jankowska  za wykonanie pastorałki "Spójrz na Jezusa",

W kategorii klas  I - III
II miejsce -  Aleksandra Gajewska za wykonanie pastorałki "Sianko na stół",

W kategorii klas IV - VI
Wyróżnienie - Aleksandra Karasek za wykonanie pastorałki "Babci zegar".

Organizatorami Konkursu byli: Szkoła Podstawowa w Kłodawie, Fundacja Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci "Pan Władek" z Gdańska oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich.





SUKCESY W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

18 grudnia 2013r. w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Plastycznego pt. "Kartka Bożonarodzeniowa" dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Prace te oceniała Komisja Konkursowa składająca się z następujących osób: Wojciech Juchniewicz - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Patrycja Jereczek z Urzędu Gminy w Trąbkach Wielkich i Leszek Orczykowski - dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich.

W konkursie tym nagrodzone zostały kartki naszych uczniów:

W kategorii oddziałów przedszkolnych
wyróżnienie Bartosz Pakulski
 
W kategorii klas I - III
I miejsce  Wiktor Lewandowski
III miejsce Amelia Dończyk
wyróżnienie Malwina Surma

W kategorii klas IV - VI
III miejsce Oskar Animucki

Nagrody wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym wręczali: Przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie Józef Sroka, Święty Mikołaj czyli Władysław Ornowski oraz ksiądz Zdzisław Kumor - proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Kłodawie.

Organizatorami Konkursu byli: Szkoła Podstawowa w Kłodawie, Fundacja Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci "Pan Władek" z Gdańska, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich.
 
ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII NA STRONIE
 GOKSIR W TRĄBKACH WIELKICH

GALERIA




ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA...


W naszej szkole już od kilku dni czuć i widać, że zbliżają się święta. Piękne dekoracje, które powstają pod okiem pani Małgosi Brembor, próby do Jasełek, nad którymi czuwa pani Mariola Jankowska, pięknie umyte okna i pachnące firanki wprowadzają klimat Bożego Narodzenia już od wejścia do szkoły. Wszyscy krzątają się, wycinają, przyklejają, sprzątają, śpiewają i w pośpiechu gdzieś biegają. Wczoraj odwiedził nas Mikołaj, dzisiaj dzieci śpiewały kolędy na koncercie Pani Muzyki, a przez cały dzień unosił się zapach pieczonych ciasteczek przez uczniów klasy V. Teraz tylko czekać na zimową aurę pełną białych śnieżynek...






MIKOŁAJKOWY WYJAZD





13 grudnia 2013r. uczniowie klas IV-VI bawili się w Tokyo Club w Łęgowie grając w bilarda i rzucając kulami w kręgle. Wyjazd ten wychowawcy klas zorganizowali z okazji minionych Mikołajek.






ŚWIĄTECZNY
KONCERT



11 grudnia 2013r.w naszej szkole odbył się kolejny koncert Pani Muzyki tym razem o tematyce świątecznej, podczas którego dzieci dowiedziały się jak obchodzi się święta na innych kontynentach.





SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM




10 grudnia 2013r. odwiedził nas Święty Mikołaj, który przez piątkowy huragan nie dojechał do zaśnieżonego Czerniewa. Za to dzisiaj przybył do nas z pięknymi prezentami i ciepłym uśmiechem na twarzy. Dzieci-te najmłodsze-były bardzo przejęte podczas spotkania z ukochanym Mikołajem.






SUKCESY W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
"KOLOROWY ŚWIAT-WOLNY OD UZALEŻNIEŃ"





10 grudnia 2013r. uczniowie naszej szkoły  w Urzędzie Gminy w Trąbkach Wielkich odebrali nagrody za wyróżnione prace plastyczne wykonane na Gminny Konkurs "Kolorowy świat-wolny od uzależnień", którego organizatorem była gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nagrodzeni uczniowie w kategorii klas II-III to:

I miejsce - Oliwia Owczarek, kl.III
I miejsce - Dominika Budych, kl.III

Nagrodzeni uczniowie w kategorii klas IV-VI to:

III miejsce - Patryk Animucki, kl.IV

Serdeczne gratulacje!

Alicja Kalinowska


DZIEŃ W KRAINIE BAŚNI


30 listopada 2013r. oddział przedszkolny pięciolatków i uczniowie z koła teatralnego klas 0-III wzięli udział w przeglądzie teatralnym DZIEŃ W KRAINIE BAŚNI w Mierzeszynie. Przedszkolaki pod kierunkiem Pani Mileny Kopyckiej wystawili przedstawienie o „Smutnym osiołku”, natomiast grupa teatralna pod kierunkiem pani Marioli Jankowskiej zaprezentowała przedstawienie pt.: "Nie ma tego złego". Wszyscy uczestnicy zostali docenieni przez organizatorów i za swój występ otrzymali piękne prezenty.



29 listopada 2013r. obydwa przedstawienia zostały zaprezentowane społeczności szkolnej. Widzowie odebrali je bardzo pozytywnie, szczególnie grupę przedszkolną, która swoim występem rozbawiła nas do łez. Gratulujemy maluchom odwagi i życzymy sukcesów na szkolnej scenie.

Mariola Jankowska




SUKCESY MUZYCZNE



28 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej  w Trąbkach Wielkich odbył się VIII POWIATOWY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „MŁODY PATRIOTA”. Każdy zespół muzyczny i solista mieli do zaśpiewania po dwie piosenki – jedną obowiązkową i jedną dowolną. Chórzyści wyśpiewali drugie miejsce piosenkami „Mury” i „Idzie żołnierz”. W kategorii solistów naszą szkołę reprezentowali Patrycja Sośnicka i  Mikołaj Schuchardt oboje z klasy VI. Patrycja zajęła II miejsce śpiewając „Polskie kwiaty” i „Hej chłopcy”. Gratulujemy!

Tomasz Stroynowski


SUKCESY W KONKURSIE RECYTATORSKIM

28 listopada 2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej, w którym odnieśliśmy dużo sukcesów:
Magdalena Wojnicz - kl.I - wyróżnienie
Anna Morawska - kl. II - II miejsce
Dominika Budych - kl. III - II miejsce
Owczarek Wiktoria - "0b" - udział

Gorące gratulacje dla dzieci i nauczycieli przygotowujących.



ZABAWA ANDRZEJKOWA



27 listopada 2013r. odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas IV-VI, natomiast 28 listopada dla klas 0-III. Zapraszamy do fotorelacji z obu zabaw:





SZKOLNY KONKURS POEZJI
ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO
KLAS I-III



22 listopada 2013r.
w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poezji naszego patrona Zygmunta Bukowskiego. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas I-III. Uczniowie przygotowali po jednym wierszu. W skład komisji oceniającej weszły panie: Mariola Jankowska, Maria Sautycz oraz Alicja Neumuller.


Uczniowie nagrodzeni dyplomem i słodki upominkiem to:

I miejsce - Aleksandra Gajewska kl.III
II miejsce - Dominika Budych kl.III
III miejsce - Anna Morawska kl.II

Wyróżnienia otrzymały:

Aleksandra Jaworska kl.III
Wiktoria Czyż - kl.II
Magdalena Wojnicz - kl.I

Pozostali uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i słodki upominek.
Po skończonym konkursie i wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy ustawili się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Alicja Kalinowska
GALERIA


PATRIOTYCZNY KONCERT




15 listopada 2013r.w naszej szkole odbył się koncert Pani Muzyki o tematyce patriotycznej, który rozpoczął się wspólnie odśpiewaną pieśnią "Gaude Mater Polonia".




SUKCESY SPORTOWE



14 października 2013r. w Szkole Podstawowej w Sobowidzu odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym, w których nasza szkoła odniosła wielki sukces.Drużyna chłopców (Damian Olszewski,Krystian Went) zajęła  I miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Dzięki temu zespół chłopców awansował do zawodów na szczeblu powiatowym. Drużyna dziewcząt ( Patrycja Sośnicka, Martyna Chodowska) zajęła III miejsce.  Gorące gratulacje dla obu drużyn oraz dla p.Macieja Gemborysa, który przygotowywał uczniów do tych igrzysk.






PRZEPIS  NA NIEPODLEGŁOŚĆ




13 listopada 2013r. o godz.11.00 r odbył się w naszej szkole Dzień Niepodległości. Do organizacji tego święta  przystąpiliśmy  metodą  projektu. Założyliśmy sobie, że  każdy uczeń:
•potrafi powiedzieć z jakim wydarzeniem kojarzy się dzień 11 listopada,
•poznał, symbole narodowe,
•potrafi zaśpiewać co najmniej dwie pieśni patriotyczne,
•wykorzystuje twórcze myślenie,
•potrafi zaplanować swoja pracę,
•wykazuje się umiejętnością zadawania pytań,
•przezwycięża swoje zdenerwowanie w kontaktach z dorosłymi
•wykorzystuje TIK – plakietki , wykorzystanie programu Windows Live Movie Maker,
•wykorzystanie inteligencji  wielorakiej  przy  kształtowaniu postaw patriotycznych.
Wierzyliśmy, że nasze przedsięwzięcie się uda jeżeli
•powstanie film w miarę do oglądania,
•wszystkie klasy wezmą udział w wykonaniu zadania –  wykonamy wspólnie  papierowy  tort,
•zdobędziemy środki na zakup drożdżówek dla wszystkich uczniów,
•czworo dzieci weźmie udział w konkursie historycznym
 
Środa od rana była dniem bardzo uroczystym. Od rana galowo ubrane dzieci nauczycielom i pracownikom szkoły przypinały kotyliony. Uczniowie z klas wykonali papierowe piętra tortowe. Powstał piękny tort dla Ojczyzny. Na początku uczniowie z wielką żarliwością odśpiewały hymn. Montaż poetycki przygotowali uczniowie klasy VI. Oprawę muzyczną  w swej pieczy miał pan Tomasz Stroynowski. Uczniowie klasy VI wyreżyserowali film pt „Przepis na niepodległość”. Jest to film reportaż na temat patriotyzmu. Po projekcji filmu  wniesiono tort- drożdżówkę z 95 świeczkami. Do zdmuchnięcia  wytypowano najmłodszych i najstarszych uczniów. W konkursie historycznym wzięło  udział 12 uczniów. Największą radością dla dzieci było świąteczne zarządzenie pani dyrektor o niezadawaniu pracy domowej w dniu dzisiejszym.
 Maria Sautycz

GALERIA


1 LISTOPADA



Nadchodzący pierwszy listopada nastraja nostalgią i zadumą...Uczniowie omawiają podczas zajęć tematykę związaną z tym świętem, odwiedzają i porządkują miejsca związane z historią Małej Ojczyzny - cmentarz w Kleszczewie i pomnik w Granicznej Wsi.


Pomnik w Granicznej Wsi    Cmentarz w Kleszczewie



Co roku delegacje uczniów odwiedzają grób naszego Patrona - pana Zygmunta Bukowskiego w Mierzeszynie. Pamiętamy także o naszych zmarłych uczniach, nauczycielach i pracownikach.



Pamiętamy o naszym Marcinku
   Przy grobie Patrona - Zygmunta Bukowskiego

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!


Maria Sautycz


Z WIZYTĄ W TEATRZE "MINIATURA"



30 października 2013r. uczniowie klas 0a, 0b, I, II, III i IV wraz ze swymi wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Teatru Miniatura w Gdańsku na sztukę pt.: "Piotruś Pan".
Historia o Piotrusiu Panu rozgrywa się w baśniowej Nibylandii - krainie zamieszkałej przez wróżki, piratów, rycerzy i dzieci, które nie muszą dorastać. W sztuce tej główny bohater "Piotruś Pan" przeżywał przygody w walce z piratami. Spektakl ten przeplatany był melodyjnymi i efektownymi, łatwo wpadającymi w ucho piosenkami. Sztuka teatralna bardzo dzieciom się podobała - zadowolone, w dobrych humorach wróciły do szkoły.

Alicja Kalinowska



PASOWANIE NA CZYTELNIKA
28 października 2013r. uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników i od tej chwili mogą korzystać z naszej szkolnej biblioteki. Pierwszaki już od kilku tygodni zaglądali do królestwa książek, ale musieli poczekać na bardzo ważne wydarzenie w ich życiu szkolnym, jakim było ślubowanie, aby móc zostać prawowitym czytelnikiem szkolnej biblioteki.
Dzieci otrzymały gorące życzenia i mały upominek w formie dyplomu, batonika oraz zakładki do książki.
 
Mały Pierwszoklasisto:

"Staraj się czerpać z książek

jak najwięcej mądrości i radości.

Szanuj je, jak najbliższych sercu przyjaciół"

GALERIA


 


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ


Jedną z ważnych uroczystości w kalendarzu imprez szkolnych jest ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Dnia 23 października 2013 r. odbyło się pasowanie na uczniów naszej szkoły dzieci z klasy I.

Dla pierwszaków było to ogromne przeżycie. Po raz pierwszy występowały przed całą szkołą. Miały wielką tremę, gdy mówiły do mikrofonu. Pierwszaki wraz ze swoją panią Alicją Neumuller zaprezentowały ciekawy program artystyczny, na który składały się krótkie skecze, mnóstwo wierszyków i piosenek przy akompaniamencie pana Tomasza Stroynowskiego – nauczyciela muzyki.

Po przedstawieniu pierwszaków pani dyrektor Kazimiera Kozak pasowała każdego z osobna długim ołówkiem na ucznia Szkoły Podstawowej imienia Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.

Po pasowaniu pierwszaki ślubowały na sztandar  szkoły:

„Obiecuję uroczyście:

Będę starał się być dobrym i uczciwym.

Będę strzegł honoru i dobrego imienia naszej szkoły.

Będę szanował swoich nauczycieli, rodziców i kolegów.

Będę uczył się tego co mądre i piękne.

Będę kochał i szanował moją Ojczyznę – Polskę.

Ślubujemy.”

Następnym etapem uroczystości było złożenie przez nowo powołanych uczniów podpisów na akcie ślubowania poprzez odcisk kciuka.

Pani dyrektor złożyła pierwszakom serdeczne życzenia. Miłym akcentem były życzenia składane przez przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego, uczniów z klasy III, a także przedstawiciela rodziców. Nowo upieczeni uczniowie otrzymali prezenty i drobne upominki od samorządu, kolegów z klasy III i rodziców.

W czasie uroczystości humory dopisywały zarówno występującym z dużym przejęciem pierwszakom, jak i wszystkim zgromadzonym uczestnikom. Po zakończonej części oficjalnej rodzice zaprosili na słodki poczęstunek dzieci, panią dyrektor i nauczycieli.

                                                                 

                                                                  
Alicja Neumuller


GALERIA

 

GMINNE IGRZYSKA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
W UNIHOKEJA

22 października 2013r. dwie drużyny-chłopców i dziewcząt z klas V-VI reprezentowały naszą szkołę w Gminnych Igrzyskach Szkół Podstawowych w unihokeja, na których zdobyły dziewczęta III miejsce, a chłopcy II miejsce.
GALERIA







GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ


15października 2013r. drużyna z naszej szkoły zdobyła II miejsce  w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Szkół Wiejskich.




DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

11 października 2013r. w naszej szkole obchodziliśmy  Dzień Nauczyciela. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście: wójt Gminy Trąbki Wielkie pan Błażej Konkol, pan Władysław Ornowski z Fundacji "Pan Władek", rodzice  oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Jak co roku grupa teatralna pod kierunkiem p.Marioli Jankowskiej, p.Marii Sautycz oraz p. Tomasza Stroynowskiego przygotowała krótką akademię, która w tym roku przedstawiona została w formie koncertu życzeń w tonacji kaszubskich melodii.
Po bardzo ciekawym występie dzieci nadszedł czas na moc gorących życzeń złożonych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz rodziców na ręce pani dyrektor. Następnie pani Kazimiera Kozak wręczyła nagrody
wyróżniającym się pracownikom - pani Marii Sautycz, pani Ewie Armatowskiej, pani Annie Tysler, pani Teresie Karczewskiej, pani Irenie Ptach oraz panu Wiesławowi Kosikowskiemu.
Ten dzień szczególnie zostanie w naszej pamięci i sercach, ponieważ bardzo ciepło pożegnaliśmy się z naszą panią Anią Tysler, która od 1 października objęła stanowisko Dyrektora Przedszkola w Trąbkach Wielkich. Pani Ania pracowała w naszej szkole 13 lat - uczyła języka polskiego, pracowała jako logopeda i bibliotekarz. Przez te lata - jak wspominała pani dyrektor - pracowała w wielu komisjach, przygotowywała uczniów do wielu konkursów, w których odnosili sukcesy, pracowała sumiennie na wizerunek naszej szkoły. Obecnie była wychowawcą klasy VI, która przygotowała dla pani wspomnienie ostatniej  lekcji wychowawczej zakończony małym egzaminem. Pani Ania musiała sprawdzić swoich sił w karmieniu dzieci, naprawianiu zabawek oraz opowiadaniu bajek - tak, abyśmy mogli stwierdzić, że "nadaje" się do pracy z małymi dziećmi w przedszkolu. Oczywiście test zdała pomyślnie otrzymując za to stosowny Certyfikat.



„Jesteśmy niby pyłek unoszony na wietrze.

Nigdy nie wiadomo dokąd nas uniesie…  Na czyjej drodze osiądziemy…

Ważne jest, aby zasłużyć  na pozostanie w ludzkich sercach na zawsze…”


Tymi słowami zapewniamy panią Anię, że swoją pracą, postawą i czynami,  zasłużyła sobie
na miejsce w naszych sercach...

 

GALERIA

 


GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH


7 października 2013r. uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych, które odbyły się w SP w Sobowidzu. Drużyna dziewcząt zajęła V, a drużyna chłopców II miejsce.




 

 

"INTERNETOWY TEATR TVP" W NASZEJ SZKOLE

 

 


7 października 2013r. uczniowie klasy II, III, IV i V obejrzeli bajkę p. "Calineczka" przedstawioną za pomocą pantomimy. Był to spektakl teatralny zorganizowany przez TVP przy współpracy z UM Wrocławia. Pomysł Telewizji Polskiej to kontynuacja inicjatywy, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych. Dzięki tej akcji nasi uczniowie mogli za darmo obejrzeć jedną chyba z najtrudniejszych form przedstawień teatralnych jaką jest pantomima.

 


 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA



4 październik 2013r. - Już od rana w szkole lekkie zdenerwowanie. O 9.00 przyjadą goście z Gdyni w liczbie 110. W tym roku pogoda nam dopisała. Co prawda ranek był prawdziwie  mroźny, ale im bliżej południa  tym słoneczko patrzyło na nas życzliwiej.  Wspólne spotkanie zaczęliśmy  muzykowaniem i głośnym śpiewaniem piosenek ludowych. Oczywiście nieoceniony był pan Tomasz Stroynowski, który ma niewątpliwy talent rozśpiewania nawet  najbardziej „głuchych  muzycznie” osobistości. Po powitaniu podzieliliśmy się  na cztery  grupy i wyruszyliśmy na lekcje w terenie.

Trasa I – Leśniczówka  Trąbki Wielkie – Trąbki Wielkie 

Trasa II –Czerniewo gospodarstwo rolne, żwirownia, kościół Miłosierdzia Bożego

Trasa III  Pawłowo gospodarstwo rolne p. Bogdanowicza  - pole golfowe Postołowo

Trasa IV – Leśniczówka Wojanowo - pomnik  w Granicznej Wsi

Po powrocie do szkoły czekała na nas  pyszna grochówka. Nawet niejadki spałaszowały talerz gorącej zupy. Panom kierowcom  także rozchmurzyły się miny, kiedy poczęstowano ich grochówką. Każdy z uczniów wykonał rysunek, który był cegiełką  w pamiątkowym „ jabłkowym „collagu” . A po obiedzie, a po obiedzie to dopiero się działo : trampolina, mecze reprezentacji chłopców i dziewcząt w piłkę nożną ,huśtawki,  ścianki wspinaczkowe. Wielką atrakcją  były  przede wszystkim pyszne pieczone ziemniaki i ciasta pieczone przez rodziców. A co to były za ciasta, palce lizać! Świeże powietrze, ruch fizyczny i pyszne jedzonko zmęczyły naszych miłych gości z Gdyni.

Gdynio, przyjeżdżaj do nas często !

                                                                                   Maria Sautycz

GALERIA



POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS...



27 września 2013r. uczniowie klasy VI spędzili ostatnie chwile ze swoją wychowawczynią panią Anią Tysler. Pani Ania  "odpływa w nowy rejs swojego życia" całkiem niedaleko, bo do Przedszkola w Trąbkach Wielkich, gdzie od 1 października obejmie stanowisko dyrektora. Z tej okazji właśnie pani Ania zorganizowała biwak w szkole połączony z ogniskiem, dyskoteką, tańcami i śpiewami...Były to niezapomniane chwile dla szóstoklasistów oraz pani Ani...
Uczniowie klasy szóstej przygotowali dla swojej pani piękną prezentację multimedialną oraz wspólnie odśpiewali piosenkę Maryli Rodowicz "Ale to już było". Były łzy, rozmowy ale i uśmiechy na twarzach dzieci, jednak w sercu czujemy, że będzie nam bardzo brakowało ciepłych słów, uśmiechu, ducha walki i przyjaznej dłoni naszej kochanej pani Ani...




 

RAJD SZLAKIEM POLSKIEGO WRZEŚNIA



27 września 2013 r. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w "Rajdzie Szlakiem Polskiego Września". Celem wycieczki było poznanie losów księdza Roberta Wolfheina, proboszcza parafii w Kłodawie. Trasa wycieczki wiodła z leśniczówki w Trąbkach Wielkich leśnymi drogami wzdłuż rezerwatu przyrody "Dolina Kłodawy"  do kościoła w Kłodawie. Po drodze mogliśmy zaobserwować oznaki zbliżającej się jesieni i naturalny krajobraz rezerwatu.




Maciej Gemborys


GMINNY INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE



W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w naszej szkole2 października 2013r. odbyły się Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe. Wśród dziewcząt na wyróżnienie zasługuje III miejsce Dominiki Olszewskiej. Dzięki temu nasza uczennica zakwalifikowała się do zawodów powiatowych.

Maciej Gemborys
 



ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA


27 września w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W związku z tym świętem wszyscy uczniowie klas III - VI próbowali swoich sił w walce o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia". A oto wyniki matematycznej rywalizacji:
Tytuł Mistrza tabliczki Mnożenia w klasie III zdobyli: Aleksandra Gajewska oraz Wiktor Lewandowski (ex aequo), w klasie IV Martyna Brembor, w klasie V Julia Janiszewska oraz Szymon Gajewski
(ex aequo) i w klasie VI Miłosz Trepkowski.
Tego dnia chętni uczniowie mogli również powalczyć o tytuł Experta Tabliczki Mnożenia wykonując zadania wymagające zastosowania tabliczki mnożenia do zadań o wyższym stopniu trudności. Tytuł Experta Tabliczki Mnożenia zdobyli:Julia Janiszewska, ucz.kl.V, Szymon Gajewski, ucz.kl.V, Miłosz Trepkowski, ucz.kl.VI.
Gorące gratulacje!


DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH


GALERIA

26 września obchodzony jest, jako Dzień Języków Europejskich. Uczniowie klasy VI zagrali dla nas w przedstawieniu w języku niemieckim, zaaranżowanym przez naszą germanistkę, panią Anię. Jak co roku, nasi uczniowie wzięli udział w projekcie poświęconym krajom i językom europejskim. Ty razem, skupiliśmy się na grupie języków skandynawskich. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z informacjami ogólnymi oraz kulturą Norwegii, Szwecji i Danii. W czwartek projekt został podsumowany. Nagrodzono wykonawców najstaranniejszych plakatów. Dzieci miały okazję popisać się swoją wiedzą w różnych konkursach. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie! Następna edycja za rok!

Monika Reichel





KONCERT PANI MUZYKI



24 września odwiedziła nas Pani Muzyka. Tego dnia uczniowie poznawali dźwięki klarnetu, bas klarnetu oraz cymbałów wileńskich.



NASZ STYPENDYSTA


20 września uczeń klasy VI Krystian Went otrzymał stypendium Wójta Gminy Trąbki Wielkie za wyniki w nauce. Gorące gratulacje!



 

 

"INTERNETOWY TEATR TVP" W NASZEJ SZKOLE

 

 


20 września 2013r. uczniowie klasy I, III i IV obejrzeli "Bajkę o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach". Był to spektakl teatralny zorganizowany przez TVP przy współpracy z UM Wrocławia. Pomysł Telewizji Polskiej to kontynuacja inicjatywy, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych. Dzięki tej akcji nasi uczniowie mogli za darmo obejrzeć bardzo ciekawą sztukę teatralną dla dzieci.

 



BĘDZIEMY WAM O TYM OPOWIADAĆ...


 

 

13 września 2013r. ruszyły drużyny rajdowe ze szkół podstawowych i gimnazjum  z różnych punktów gminy, aby o godzinie 12.00 spotkać się pod pomnikiem w Granicznej Wsi. Trasy były różnej długości, ale każda prowadziła przez piękne tereny  Wyżyny Gdańskiej oraz na każdej można było zobaczyć miejsca związane z polskością na naszych terenach. Wszystkie drużyny dotarły na czas. W samo południe uroczystym wprowadzeniem sztandarów i złożeniem wiązanek  rozpoczęło się modlitewno-wspomnieniowe spotkanie pod pomnikiem, upamiętniające 74 rocznicę przywozu pierwszych jeńców cywilnych do filii obozu Stutthof w Granicznej Wsi.  O oprawę duchową zadbał ks. proboszcz Dariusz Cieniewicz wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich. Krótkie wspomnienia  o swojej niewoli  w obozie Stutthof opowiedział obecny na uroczystości pan Stefan Lewandowski.



 

 


Sylwetkę błogosławionego ks. Stefana Frelichowskiego, który niedługo przebywał w obozie w Granicznej Wsi przypomniała  pani Elżbieta Grot kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof. Żywym świadectwem dla młodzieży były wspomnienia pani Jadwigi Schutzmann, która opowiedziała o ekshumacji zwłok dh. komendanta ZHP Chorągwi Gdańskiej  Alfa Liczmańskiego. Pod pomnikiem oprócz młodzieży zebrali się zaproszeni goście, a wśród pan Mateusz Sroka radny powiatowy, pan Józef Sroka   przewodniczący Rady Gminy Trąbki wielkie wraz z radnymi, delegacja Urzędu Gminy,  pan Andrzej Gajowniczek nadleśniczy leśnictwa Kolbudy wraz z delegacją, sołtysi oraz przedstawiciele rodzin byłych więźniów obozu Stutthof. Dla wszystkich gości uroczystość rozpoczęła się nieco  wcześniej. O godzinie 10.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie, które skłaniało do wspomnień, refleksji  i zadumy nad minionymi dziejami. Ten dzień w szkole wiązał się jak mało który z Graniczną Wsią poprzez lekcje, rozmowy i opowieści.


Po oficjalnych uroczystościach młodzież i zaproszeni goście  uczestniczyli w poczęstunku, zorganizowanym   przez GOKSiR w Trąbkach Wielkich i gospodynie z Granicznej Wsi. Uroczystości w Granicznej Wsi organizowane są  we współpracy Urzędu Gminy Trąbki Wielkie oraz dyrektorów Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego  w Czerniewie i Szkoły Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich.

Rajd pieszy do Granicznej Wsi ma  być przypomnieniem, ma być lekcją historii dla młodego pokolenia. Zdarza się, że dzieci nie znają imion czy zawodów swoich dziadków. Powoli historia rodziny przestaje się liczyć. Ważne jest tylko  tu i teraz. Dlatego trzeba opowiadać o tych czasach, na przekór wszystkiemu  trzeba  mówić o trudnych przeżyciach,  nie po to, aby uczyć nienawiści do jakiejś nacji, ale żeby ostrzegać przed czymś strasznym – przed pogardą dla drugiego człowieka. Z pogardy rodzi się zawsze  zło!


GALERIA

                                       

Maria Sautycz


 

IV TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR

PREMIERA DONALDA TUSKA

10 września uczniowie z klas IV-VI reprezentowali naszą szkołę w IV Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.  Nasi uczniowie wywalczyli II miejsce w eliminacjach gminnych w kategorii '12-13 lat' chłopców, II miejsce w kategorii  '10-11 lat' dziewcząt oraz III miejsce w kategorii '10-11 lat' chłopców.


 WYCIECZKA DO IZBY REGIONALNEJ W MIERZESZYNIE
UCZNIÓW KLASY II I III

 


5 września 2013r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami odwiedzili Izbę Regionalną w Mierzeszynie, miejsce twórczości Patrona  szkoły Zygmunta Bukowskiego. Przywitała nas z uśmiechem p. Róża Bukowska – żona naszego Patrona. Dzieci z zachwytem oglądały piękne rzeźby i obrazy, słuchały opowieści o powstawaniu kolejnego dzieła. Poznały narzędzia rolnicze używane bardzo dawno temu w rolnictwie i gospodarstwie domowym.
Na zakończenie uczennica klasy III Ola Gajewska podziękowała p. Róży za piękną lekcję historii i za przybliżenie twórczości Zygmunta Bukowskiego.
Następnie udaliśmy się na cmentarz w Mierzeszynie, gdzie przy grobie Patrona zapaliliśmy znicze.
Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu lodów rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Zaskoczyna na plac zabaw. Dzieci pomimo długiego spaceru chętnie  wspinały się na drabinki, zjeżdżalnie, huśtały się i grały w piłkę.
Po godzinnej zabawie, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Małgorzata Brembor


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


 
   


2 września 2013 roku
rozpoczęliśmy niezwykle uroczyście. Jak każdego roku wzięliśmy udział we Mszy św., podczas której  powierzyliśmy Bożej opiece rozpoczynający się okres nauki oraz zmarłych nauczycieli, uczniów i Patrona szkoły Pana Zygmunta Bukowskiego.  

Podczas uroczystego apelu wspomniane zostały wydarzenia z pamiętnego września 1939 roku – uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i znicze pod pomnikiem w Granicznej Wsi w hołdzie wszystkim poległym za naszą ojczyznę.
W trakcie apelu szkolnego gościliśmy Wójta Gminy Trąbki Wielkie Pana Błażeja Konkola i  Inspektor ds oświaty Panią Patrycję Jereczek – ich wizyta miała związek z odbywającym się w lipcu konkursem na dyrektora Szkoły Podstawowej w Czerniewie. W wyniku zmagań konkursowych dyrektorem naszej szkoły na kolejną kadencję została dotychczasowa dyrektor Pani Kazimiera Kozak. Życzenia gratulacje nowomianowanej Pani Dyrektor zostały złożone również przez rodziców, w imieniu których przemawiała Pani Kuschel.
Tego dnia powitaliśmy niezwykle ciepło i serdecznie dzieci z oddziałów przedszkolnych - pięcio i szesciolatków – na dobry początek edukacji otrzymały gromkie brawa i słodkie lizaczki.
Mamy nadzieję, że ten nowy rok 2013/2014 będzie czasem wytężonej nauki połączonym z zabawą i uśmiechem. Tego życzymy wszystkim!

 


Copyright Elżbieta Jasiak