Menu









ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 1 września 2015r. o godzinie 8.00.
Msza święta odbędzie się o godzinie 9.45 w kościele w Czerniewie.


DOWÓZ NA 1 WRZEŚNIA 2015 r.

 

 

DOWÓZ

MIEJSCOWOŚĆ

WYWÓZ

I kurs

II kurs

I kurs

II kurs

7:00

 

Kleszczewo Góra

10:50 Graniczna Wieś

11:00

pozostałe miejscowości

7:05

 

Kleszczewo Dół

7:20

 

Drzewina

7:23

 

Pawłowo

7:28

 

Cząstkowo

7:30

 

Postołowo

7:33

 

Pruska Karczma

 

7:45

Graniczna Wieś

 






INFORMACJA DLA RODZICÓW

Rodzice dzieci, które będą korzystały z obiadów finansowanych przez GOPS proszeni są o dopełnienie formalności w Urzędzie Gminy w Trąbkach Wielkich.
Z odpowiednimi dokumentami można zgłaszać  się do GOPS w Trąbkach Wielkich od dnia 17.08.2015r.


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015




26 czerwca 2015r.o godzinie 8.00 zabrzmiał ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. Pani dyrektor podsumowała cały rok naszej nauki – przedstawiła średnie poszczególnych klas oraz frekwencję. Następnie zostały rozdane nagrody dla najlepszych uczniów oraz tych, którzy otrzymali nagrody za 100% frekwencję.Po uroczystym rozdaniu świadectw z wyróżnieniem pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom udanych wakacji prosząc równocześnie o rozwagę i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu oraz nad wszelkimi zbiornikami wodnymi. Na koniec głos zabrali uczniowie klasy III, którzy króciutką akademią zakończyli pierwszy etap nauki, dziękując tym samym swojej wychowawczyni pani Alicji Kalinowskiej za czteroletnią opiekę i nauczanie. Następnie wszyscy uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas




UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA UCZNIÓW KLASY SZÓSTEJ ZE SZKOŁĄ


25 czerwca 2015r. w naszej szkole odbyło się Uroczyste Pożegnanie ze Szkołą uczniów klasy szóstej. O godzinie 13.00 zabrzmiał ostatni dzwonek dla naszych absolwentów. Pani dyrektor – Kazimiera Kozak serdecznie powitała przybyłych gości – pana Błażeja Konkola – wójta Gminy Trąbki Wielkie, pana Zbigniewa Leszczyńskiego – przewodniczącego Rady Gminy, ks. Edwarda Szymańskiego, ks. Bolesława Antoniowa, ks. Dariusza Cieniewicza,  rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi szkoły oraz najważniejszych – szóstoklasistów. Następnie pan wójt wręczył Nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie uczniowi z najwyższą średnią – Szymonowi Gajewskiemu, a pani dyrektor Nagrodę Dyrektora Szkoły uczennicy Julii Janiszewskiej. Nagrodę Koła Łowieckiego „Jeleń” otrzymała w tym roku uczennica Weronika Lis.  Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody dla najlepszych uczniów oraz pozostałych absolwentów.

 

 

Najlepsi szóstoklasiści w tym roku to:

Szymon Gajewski, średnia 5,64

Julia Janiszewska, średnia 5,55

Julia Marocka, średnia 4,91

 Weronika Lis, średnia 4,81

 

Zuzanna Kąkol otrzymała nagrodę za 100% frekwencję, natomiast Karolina Piotrowska za wzorową frekwencję w ciągu 6 lat nauki w szkole.

Po gorących podziękowaniach ze strony rodziców, które przekazała pani Katarzyna Waszak, przyszła chwila na zabranie głosu przez naszych absolwentów. Uczniowie przedstawili krótkie pożegnanie przeplatane piosenkami. Część artystyczną przygotował wychowawca klasy VI – pan Maciej Gemborys, natomiast nad oprawą muzyczną czuwał pan Tomasz Stroynowski.

Po części oficjalnej rodzice oraz uczniowie zaprosili zebranych gości na słodki poczęstunek, kawę oraz przepiękne i smaczne dwa torty.

GALERIA


POŻEGNANIE UCZNIÓW KLASY SZÓSTEJ ZE SPOŁECZNOŚCIĄ SZKOLNĄ

25 czerwca 2015r. cała społeczność szkoły udała się do kościoła w Czerniewie wraz ze sztandarem szkoły, aby podziękować za miniony rok nauki.

 


Tego dnia klasa V podsumowała krótko siedmioletni pobyt szóstoklasistów w naszej szkole oraz obdarowała szóstoklasistów pamiątkami. Chłopcy z klasy V przedstawili nam niespotykany występ. Na zakończenie uczniowie klasy VI przedstawili krótka akademię z okazji pożegnania się z całą społecznością szkolną.

 

 

 GALERIA

9 czerwca 2015r. uczniowie kl.III wraz z opiekunami p. Alicją Kalinowską i p. Marią Sautycz pojechały na dwudniowy biwak na zaproszenie do zaprzyjaźnionej szkoły w Gdyni. Był to biwak z noclegiem poza domem, więc emocji było sporo. Program pobytu był bardzo bogaty, przygotowany przez organizatora, więc  nie było czasu na nudy.
I dzień
- Oglądaliśmy przedstawienie „Królewna Śnieżka” przygotowane przez kl. II b
- Uczestniczyliśmy w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i oglądaliśmy film „Magiczne drzewo”.
- Weszłyśmy na wieżę INFOBOX w Gdyni, skąd na samej górze z tarasu widokowego roztaczał się piękny widok na Skwer Kościuszki i morze. Oglądaliśmy też Gdynię przez ogromny peryskop
- Zwiedziliśmy Muzeum Miasta Gdyni. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie codzienne w Gdyni 100 lat temu i jakie zwyczaje panowały wśród mieszkańców Kaszub. Uczestniczyłyśmy  w warsztatach pt: „ Pocztówka znad morza”. Dzieci tworzyły własne widokówki techniką kolażu.  Ożywiały stare fotografie przedstawiające widoki Gdyni używając kolorowych papierów i filcu.
- Moczyliśmy nóżki w morzu i bawiliśmy się na placu zabaw na plaży.
- Wieczorem po kolacji uczestniczyliśmy w zajęciach komputerowych, gdzie po okiem informatyka dzieci tworzyły własne gry komputerowe.
II dzień
- Byliśmy z wizytą w CENTRUM ROZRYWKI U-7, gdzie spędziliśmy 2 godziny na kręgielni typu „bowling” grając w kręgle amerykańskie. Posililiśmy się tutaj 2 koszykami frytek. Zabawa była wyśmienita!
- Po obiedzie w szkolnej stołówce w gdyńskiej szkole, skorzystaliśmy z kąpieli w basenie pod bacznym okiem instruktora.
Dziękujemy naszym kochanym organizatorom za tak wspaniale zorganizowany  czas, smaczne posiłki, prezenty i  „wspaniałą zamówioną pogodę”!!!
Dziękujemy też naszym rodzicom, p.A. Morawskej, E. Studzińskej, A. Rolińskej za zorganizowany dowóz i przywóz nas z Gdyni.
Zadowoleni, obdarowani prezentami, w znakomitych humorach powróciliśmy do naszych
                                                                                                                Alicja Kalinowska
         

 




NASZA GMINA W UCZNIOWSKIM OBIEKTYWIE



 10 czerwca 2015r.  na placu herbowym przy GOKSiR w Trąbkach Wielkich odbyło się podsumowanie VII Gminnego Konkursu Informatycznego „Kartka z mojej miejscowości”. Konkurs ten organizowany jest  pod patronatem Wójta Gminy Trąbki Wielkie przez Szkołę Podstawową w Czerniewie oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich.

Podczas spotkania Pan Wójt Błażej Konkol wręczył dyplomy oraz nagrody wyróżnionym uczniom ze szkół podstawowych oraz gimnazjum naszej gminy. W tym roku osoby nagrodzone to:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Michał Kempik – SP Czerniewo

II miejsce – Michał Jasiak – SP Trąbki Wielkie

III miejsce – Nikola Rogalewska – SP Mierzeszyn

 

PRACE WYRÓŻNIONE

            Jan Skulimowski – SP Sobowidz

 

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALYCH:

PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Żaklina Sadoch – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

II miejsce – Hubert Hałun – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

III miejsce – Jakub Ogonowski – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

PRACE WYRÓŻNIONE

            Jacek Sroka – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

 


Fundatorem nagród był UG oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich. Dodatkową niespodzianką dla uczestników konkursu jest nagroda w postaci publikacji pracy w formie pocztówki promującej nasza gminę. Wydania pracy podjął się Dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich Pan Leszek Orczykowski.

Dziękujemy panu wójtowi Gminy Trąbki Wielkie Błażejowi Konkolowi oraz panu dyrektorowi GOKSiR w Trąbkach Wielkich  Leszkowi Orczykowskiemu za pomoc w organizacji konkursu. Panu Władysławowi Ornowskiemu z Fundacji Pan Władek dziękujemy za uczestniczenie w pracach komisji konkursowej oraz za torby wypełnione słodkościami, które otrzymali wszyscy laureaci konkursu.

Koordynator i pomysłodawca konkursu – Elżbieta Jasiak – SP w Czerniewie

 



 

EGZAMIN NA  KARTĘ ROWEROWĄ






17 czerwca 2015r. 9 uczniów klasy czwartej przystąpiło do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Sukcesem jest to, że wszyscy uczniowie zdali go pomyślnie. Serdeczne gratulacje!





Szczęśliwi czwartoklasiści po egzaminie
na kartę rowerową




KONCERT PANI MUZYKI

16 czerwca 2015r. odbył się ostatni w tym roku koncert Pani Muzyki, podczas którego dzieci miały okazję wziąć udział w konkursie wiedzy muzycznej. Pytania nie były wcale łatwe, ponieważ dotyczyły poznanych utworów muzycznych, instrumentów oraz pojęć ze wszystkich comiesięcznych koncertów.
Na koniec Aleksandra Gajewska, ucz, kl. IV w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała pani Eli, czyli „Pani Muzyce” za bardzo ciekawe koncerty.





W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH,

 CZYLI PROGRAM "MAŁY MISTRZ"




Nasi Mali Mistrzowie  w tym roku szkolnym na zajęciach  wychowania fizycznego mieli ogromne wyzwania. Pod kierunkiem swoich wychowawczyń  Mileny Kopyckiej i Ewy Armatowskiej oraz nauczyciela w-f  Macieja Gemborysa przez cały rok uczestniczyli w ogólnopolskim programie Mały Mistrz. Sportowcy zdobywali poszczególne umiejętności takie jak:
•    Gimnastyk
•    Piłkarz
•    Lekkoatleta
•    Turysta
Nasze zmagania na początku wyglądały różnie, czasami była radość a czasami niedosyt 
„ Mogłem dać z siebie więcej” ale z pewnością nikomu się nie nudziło.  Dzieci uczestniczyły w zajęciach z elementami akrobatyki, ćwiczeniach równoważnych i zwinnościowych, ćwiczeniach na drążku i drabinkach, uczyły się kozłować piłkę, rzucać do celu oraz do siebie nawzajem, biegały na krótkie i długie dystanse, skakały w dal. Ponadto nauczyły się zasady Fair Play czyli czystej gry i prawidłowej postawy sportowca.  Wiedzą jak sobie pomagać i nie szkodzić oraz jak ważny jest ruch dla ich zdrowia. Dla podsumowania 10 miesięcznych zmagań podjęliśmy się  ciężkiego testu sprawnościowego który składał się z 3 zadań:
•    Bieg 10 x 5 m
•    Zwis na drążku
•    Marszobieg 600m
Nasi sportowcy spisali się znakomicie, wszyscy ukończyli 3 zadania a najlepsze wyniki uzyskali:
kl. I a
Zwis na drążku:
1. Jessika Olszewska   48,3  s.
2. Ewelina Marocka    40,6 s.
3. Amelia Jankowska  33,6 s.
Bieg wahadłowy 10 x 5 m
1. Julia Sośnicka          20,1 s
2. Adam Suchodolski  23,3 s.
3. Igor Zwarra              23,5 s.
Marszobieg 600 m
1. Adam Suchodolski 3,03 min.
2. Justyna Olszewska 3,24 min.
3. Fabian Ogórek 3,46min.

Kl. Ib

Zwis na drążku
1. Adrian Wróblewski  1min. 27 s. 2ss.
2. Artur Szwartz           55,6  s.
3. Bartosz Pakulski       52,6 s.
Bieg wahadłowy 10 x 5 m
1. Adrian Wróblewski   21,2 s.
2. Bartosz Pakulski       21,4 s.
3. Artur Szwartz            21,8 s.
Marszobieg 600 m
1. Adrian Wróblewski  2,55 min.
2. Bartosz Pakulski       3,22 min.
3. Weronika Wendt      3,36 min.

Milena Kopycka




"W KRAINIE CIEKŁEGO MROZU" - CZYLI NIEPOWTARZALNY DZIEŃ
W CENTRUM NAUKI HEWELIANUM





 

11 czerwca 2015r. dzieci z klas Ia, Ib, II oraz z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w lekcji, podczas której miały możliwość poznać właściwości ciekłego azotu. Dowiedziały się jaka jest temperatura azotu i zobaczyły kilka eksperymentów z udziałem tego związku. Niektórzy uczniowie mogli także aktywnie uczestniczyć w przeprowadzaniu doświadczeń takich jak wbijanie gwoździa zamarzniętą cytryną czy rozbijanie zamarzniętej róży. Mieliśmy także możliwość sprawdzenia jak zachowuje się azot wylany na podłogę. Najwięcej emocji wzbudził wśród uczniów latający krążek, wszyscy myśleli, że to prawdziwa magia ale okazało się, że wszystko da się wyjaśnić naukowo.


 

Po lekcji ruszyliśmy dalej ścieżkami nauki, zwiedziliśmy wystawę pt. „ Dookoła świata”, gdzie odbyliśmy podróż przez wszystkie kontynenty. Następnie ćwiczyliśmy nasze umysły na wystawie pt. „Łamigłówka”, która przybliżyła nam królową nauk czyli matematykę. Ostatnim punktem naszej interaktywnej przygody był „Wehikuł czasu” czyli zabawy z historią.

Zadowoleni uśmiechnięci kontynuowaliśmy naszą wycieczkę na gdańskiej plaży. Radości nie było końca, dzieci chętnie sprawdziły czy temperatura wody jest dużo wyższa od temperatury ciekłego azotuJ ten eksperyment trwał bardzo długo. Zwieńczeniem wycieczki były duże lody , które znikały w mgnieniu oka.



Milena Kopycka





 

WYCIECZKA ROWEROWA

 





 
Wycieczka rowerowa jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci i dorosłych. Chcąc rozbudzić zainteresowanie turystyką rowerową 9 czerwca 2015r.  zorganizowałam wycieczkę dla klasy V, podczas której uczniowie poznali najbliższą okolicę.  Spod szkoły wyruszyliśmy o 8.30 udając się do Mierzeszyna, gdzie odwiedziliśmy grób naszego patrona pana Zygmunta Bukowskiego. Następnie po krótkim odpoczynku jedziemy malowniczą drogą leśną w kierunku  leśniczówki Wojanowo. Dalej droga prowadzi nas do Pruskiej Karczmy skąd ruszamy do celu podróży – Cząstkowa. Tam czeka na nas już przygotowane przez nasze mamy – Angelikę i Olę Animucką oraz Lucynę Ormańczyk -  ognisko i fantastyczny jabłecznik. Wszyscy pieką kiełbaski, bawią się, rozmawiają, odpoczywają. Niestrudzeni grają w piłkę, tenisa stołowego i piłkarzyki. Koniec odpoczynku! Czas do domu. Jedziemy drogą w kierunku Czerniewa. Dotarliśmy na miejsce o 14.00. Byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi z naszej wyprawy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Pogoda nam dopisała. Był piękny, słoneczny dzień. Poznaliśmy ciekawe i malownicze zakątki naszej gminy.                     

   Mariola Jankowska i Maciej Gemborys


KONKURS FOTOGRAFICZNY




9 czerwca 2015r. w Szkole Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich odbyło się podsumowanie V edycji Gminnego Konkursu Fotograficznego "Moje spotkanie z przyrodą Gminy Trąbki Wielkie". W konkursie tym uczeń klasy V Bartosz Kulling zdobył III miejsce. Gratulacje!
Z pośród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody książkowe za udział w konkursie. Szczęśliwcy z naszej szkoły to Angelika Waśkiewicz, ucz. kl.II oraz Adrian Wróblewski, ucz. kl.Ib, który wylosował album pana Macieja Kosycarza.

A oto uczestnicy konkursu:
Paweł Bogdanowicz, kl.Ia
Ewelina Marocka, kl.Ia
Adrian Wróblewski, kl.Ib
Angelika Waśkiewicz, kl.II
Amelia Janiszewska, kl.II
Igor Kulling, kl.III
Igor Zybała, kl.IV
Wiktor Lewandowski, kl.IV
Robert Skwiot, kl.IV
Dominika Janiszewska, kl.IV
Cezary Krenke, kl.V
Julia Ormańczyk, kl.V
Bartosz Kulling, kl.V
Julia Janiszewska, kl.VI
Julia Marocka, kl.VI
Weronika Lis, kl.VI
Szymon Gajewski, kl.VI
Michał Kempik, k.VI






BOŻE CIAŁO W CZERNIEWIE

Jak co roku  szkoła przygotowała się na procesję Bożego  Ciała. W tym roku ołtarz nawiązywał tematycznie do ogłoszonego Roku Wiary. Dekoracje i ułożenia kwiatów wykonali nauczyciele  i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.




DZIEŃ  DZIECKA




3 czerwca (w środę) wszystkie dzieci z czerniewskiej szkoły obchodziły Dzień Dziecka. Pogoda dopisała, więc już o 10.00 wyszliśmy na boisko i zabawy na świeżym powietrzu trwały do godziny 15.00. A atrakcji było w brud... Począwszy od dmuchanego zamku ze zjeżdżalnią, basenem z piłeczkami, poprzez trampolinę i matę do „walki sumo”, a skończywszy na „mechanicznym byku”. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przez całą imprezę bawił się z nami także clown Wojtek. Nie zabrakło także waty cukrowej i popcornu. Posililiśmy się także pysznymi kiełbaskami z grilla. Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomoc przy organizacji święta małych i nieco większych pociech bo przecież:


„Wszystkie dzieci nasze są:
Basia, Michael, Małgosia, John,
na serca dnie mają swój dom,
uchyl im serce jak drzwi...”

GALERIA


IX DZIEŃ EKOLOGII



W poniedziałek 1 czerwca 2015r. nasza szkoła obchodziła IX Dzień Ekologii, pod hasłem Dzień Sportowego Ducha. Kolorem przewodnim był kolor czerwony. Obchody dnia rozpoczęły się o 10.30 krótkim apelem, podczas którego pani dyrektor Kazimiera Kozak wręczyła wszystkim dzieciom czekolady z okazji Dnia Dziecka, a wychowawcy klas lody. Następnie wszyscy spotkali się na boisku szkolnym. Przy uśmiechach na buzi rozpoczęto rozgrywki sportowe. Uczniowie rywalizowali między klasami: w grze w zbijaka, w przeciąganiu liny i w grze w piłkę nożną, zdobywając punkty. Wszystkie dzieci wyróżniało duże zaangażowanie w poszczególnych dyscyplinach sportowych i chęć zdobycia jak najlepszego miejsca. Należy podkreślić, że w Dniu Sportowego Ducha przestrzegane były wszystkie zasady sportowej rywalizacji, a także kulturalnego kibicowania.  Zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień roku szkolnego.

Mariola Jankowska






DZIEŃ PATRONA



29 maja 2015r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. O gadzinie 9.00 cała społeczność szkolna przespacerowała się do miejscowego kościoła by tam uczestniczyć w uroczystej mszy świętej poświęconej pamięci Zygmunta Bukowskiego.
Następnie odbyła się akademia, na którą Szymon (uczeń klasy VI) przygotował prezentacje multimedialną poświęconą życiu i twórczości Zygmunta Bukowskiego, a Julia (uczennica klasy VI) recytowała wiersze pt. Czochradło i Ośnieżona jodła. Zadbaliśmy także o oprawę muzyczną. Szymon swą piękną grą na skrzypcach uświetnił naszą szkolną uroczystość i w ten sposób udało nam się połączyć poezję z muzyką klasyczną.




Joanna Bartkowiak - Zwarra




ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ




28 maja 2015r. uczniowie naszej szkoły,  już chyba tradycyjnie wzięli udział w akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez najbliższą okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.
W dniu tym udaliśmy się do Trzcianki i skorzystaliśmy z gościnności gospodarstwa agroturystycznego „Wodzowo”. Tam przy pięknej pogodzie mogliśmy spędzić miło czas w gronie uczestników ze wszystkich szkół Gminy Trąbki Wielkie.   Nie zabrakło także poczęstunku. Były pieczone kiełbaski i zimne napoje.

W dobrych humorach, cali i zdrowi wróciliśmy do szkoły.

Maciej Gemborys



„Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego
 czy w danej chwili wygrywamy, czy przegrywamy dawać z siebie wszystko.”

(Vince Lombardi)



 

 
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

składamy najserdeczniejsze życzenia:

życzymy pomyślności i satysfakcji

w gospodarowaniu „Naszą Gminą”.

Dziękujemy za pracę, dobre pomysły i decyzje

podejmowane dla dobra lokalnej społeczności.

To właśnie Wasza troska o nasze wspólnoty sprawia,

że możemy śmiało patrzeć w przyszłość.

Życzymy wytrwałości

i powodzenia w podejmowanych działaniach.

Niech kolejne lata będą wypełnione sukcesami,

społeczna akceptacja niech będzie źródłem satysfakcji

i motywacji do dalszej pracy.

W imieniu Społeczności
Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie
 
Dyrektor mgr Kazimiera Kozak

                                           

 Czerniewo, 27 maja 2015 roku

 




DZIEŃ MATKI I OJCA



Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dlatego też co roku w naszej szkole dzieci wyrażają miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 26 maja 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość, w której dzieci wyraziły miłość do swoich rodziców. Klasy 0 - III zaprezentowały bogaty program artystyczny.Były wiersze, piosenki dla swoich ukochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno - muzycznej wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

                                                                                                      Alicja Kalinowska


POKAZ PSÓW RATOWNICZYCH


25 maja 2015r. w naszej szkole odbyła się bardzo ciekawa lekcja wychowawcza, której bohaterami byłe niezwykłe psy. Dzieci miały okazję poznać zasady współpracy człowieka z psem, którzy razem tworzą cudowny duet, aby nieść pomoc ludziom. Ponadto dzieci nauczyły się jak powinny prawidłowo reagować w sytuacji, gdy atakuje ich pies. Dziękujemy naszym gościom za bardzo ciekawy pokaz oraz niezapomnianą i jakże pouczającą lekcję.

GALERIA


DZIEWIĄTY WIECZÓR POEZJI

ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO

 


21 maja 2015r. odbyło się w szkole popołudniowe spotkanie z poezją Naszego Patrona. Mamy wiernych od lat gości, którzy przychodzą do naszej szkoły, chętnie czytają i wspominają pana Zygmunta Bukowskiego. W tym roku czytający goście znowu zaskoczyli nas interpretacjami wierszy. Repertuar był zróżnicowany – od wierszy dla dzieci po trudne utwory  o przemijaniu. Spotkanie urozmaiciły występy uczniów, którzy wykonali utwory skomponowane przez pana Tomasza Stroynowskiego do wierszy Z. Bukowskiego. Do grona ciekawostek o wieczorze można dodać  informację, że po raz pierwszy w historii tej imprezy wyrecytowano wiersz pana Zygmunta. Tą osobą była pani Natalia Daszewska. Gratulujemy!  A po części duchowej czas był na kawę i poczęstunek, wspomnieniom o panu Zygmuncie nie było końca.


                                                                  Maria Sautycz

GALERIA

 


Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu

Informatycznego

„KARTKA Z MOJEJ MIEJSCOWOŚCI”

 

21maja 2015r. w GOKSiR w Trąbkach Wielkich rozstrzygnięto VII Gminny Konkurs Informatyczny „KARTKA Z MOJEJ MIEJSCOWOŚCI”. 

Jury w składzie:

· Władysław Ornowski

· Andrzej Markowski

· Leszek Orczykowski

oceniło prace i przyznało następujące miejsca:


KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:


PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Michał Kempik – SP Czerniewo

II miejsce – Michał Jasiak – SP Trąbki Wielkie

III miejsce – Nikola Rogalewska – SP Mierzeszyn 


PRACE WYRÓŻNIONE

            Jan Skulimowski – SP Sobowidz


KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:

 

PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Żaklina Sadoch – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

II miejsce – Hubert Hałun – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

III miejsce – Jakub Ogonowski – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich


PRACE WYRÓŻNIONE

            Jacek Sroka – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

 


Organizatorem tego konkursu jest nasza szkoła oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich, natomiast patronat objął wójt Gminy Trąbki Wielkie - pan Błażej Konkol.

Zapraszamy do fotogalerii na stronę Urzędu Gminy W Trąbkach Wielkich:

 GALERIA





PODSUMOWANIE XVI POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
POEZJI   ZYGMUNTA   BUKOWSKIEGO

21 maja 2015r. w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie odbył się XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zygmunta Bukowskiego.
W konkursie udział wzięło 13 uczniów (4 z kategorii szkół gimnazjalnych, 9 z kategorii szkół podstawowych). Uczestnicy recytowali po dwa wiersze – jeden obowiązkowy, wskazany przez organizatorów („Czochradło” z tomiku pt. „Zasiew serdeczny” – dla szkół podstawowych i „Dom” z tomiku pt. „W gęstwinie słów wiernych” – dla szkół gimnazjalnych) i drugi dowolny wybrany z dostępnych w bibliotekach tomików poezji Zygmunta Bukowskiego.
Przy ocenie recytacji komisja brała pod uwagę: płynność, dostosowanie tempa do treści, barwę głosu, intonację oraz ogólne wrażenie artystyczne.

W skład komisji konkursowej weszły Panie:
Elzbieta Gralak-nauczycielka języka polskiego (przewodnicząca),
-Anna Krawycińska - zastępca dyrektora ds. powiatowych Powiatoweji Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim;
-Małgorzata Kaczorowska – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.

Organizatorem konkursu byli:
-Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim,
-Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich,
-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich,
-Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.
Nagrody zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Gdańskiego Pana Stefana Skoniecznego, Wójta Gminy Trąbki Wielkie Pana Błażeja Konkola, Dyrektora GOKSiR w Trąbkach Wielkich Pana Leszka Orczykowskiego.

Osoby nagrodzone:
Kategoria - szkoły podstawowe:
I miejsce – Borys Niski – Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich,
II miejsce – Agata Papis – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Pawła Aeltermanna w Mierzeszynie,
III miejsce – Oskar Pułka – Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Pomlewie.

Kategoria - szkoły gimnazjalne:
I miejsce – Blanka Bugajewska – Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim,
II miejsce – Adrian Grulkowski – Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich,
III  miejsce – Weronika Kasińska – Zespół Szkół w Suchym Dębie,
III  miejsce (ex aequo) – Wioleta Lewandowska – Zespół Szkół w Łęgowie.

Po wręczeniu nagród, dyplomów i podziękowań dla nauczycieli wszyscy uczestnicy konkursu, Jury, zaproszeni goście oraz organizatorzy ustawili  się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu i gorąco zapraszamy do zmagań w przyszłym roku.
                                                               
Organizatorzy





 JABŁKA, JABŁKA, JABŁKA!!!


19 maja 2015r. zawitał w naszej szkole niecodzienny ładunek – był to Tir z 20 tonami jabłek. Dzięki pomocy mieszkańców i Wydziałowi Komunalnemu z Trąbek Wielkich akcja rozładunkowa przebiegała bardzo sprawnie. Jabłka były pozyskane z Agencji Rynku Rolnego, a przyjechały aż z gminy Warka. Dziękujemy dobrym ludziom dzięki którym pozyskaliśmy owoce !

Maria Sautycz




WYCIECZKA DO GDAŃSKA KLAS III-V

 

19 maja 2015r.  uczniowie klas IV - V wyjechali na zajęcia edukacyjne do Centrum Hewelianum, podczas których dzieci zakodowały i odkodowały informacje oraz poznały  zasadę działania Enigmy. Dzięki tym zajęciom dzieci zobaczyły ogrom pracy włożonej w złamanie transmisji danych w czasach, w których nie było komputerów.



Uczniowie klasy III odwiedzili Wydział Zabaw w Domu Solidarności w Gdańsku.
"WYDZIAŁ ZABAW to sala zajmująca ponad 400 m2 na parterze budynku ECS. Na jej atrakcyjność składa się wiele mobilnych stanowisk połączonych w atrakcyjną dla dzieci przestrzeń zabawy i nauki. Dzieciaki dowiedziały się tu, m.in. co oznacza „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą."



PRÓBNY SPRAWDZIAN KLASY PIĄTEJ


19 maja 2015r.  uczniowie klasy V pisali pierwszy próbny sprawdzian, na wzór tego z czym przyjdzie im zmierzyć się w klasie VI. Już dziś trzymamy za Was kciuki...


PRZEGLĄD PIOSENKI ANGIELSKIEJ

18 maja 2015r. w naszej szkole odbył się Przegląd Piosenki Angielskiej. W przedstawieniu brały udział  klasy I-VI i oddział przedszkolny. Uczniowie prezentowali znane piosenki angielskie należące od wieków do kultury dziecięcej krajów angielskojęzycznych. Mogliśmy więc usłyszeć piosenki: " Head and shoulders", " The wheels on the bus", " The baby wants a mother", " Ten fat sausages", odliczanki " Two, four, six, eight" oraz skecze m.in. "Pull, pull". Prezentacje ubogacone zostały rekwizytami,
kostiumami i choreografią, która była związana z treścią utworów. Wszystkie dzieci były uśmiechnięte i bardzo zadowolone z możliwości zaprezentowania swoich umiejętności.
Przegląd przygotowały Anna Wiśniewska i Ola Zawadzka.

GALERIA




Dwie noce w autokarze, ale …
pięć długich dni w Kotlinie Kłodzkiej i nie tylko...






    My, uczniowie klasy VI i jeden „rodzynek” z klasy V, mieliśmy okazję wraz z Fundacją „Pan Władek”, czyli Panem Władysławem Ornowskim, spędzić sześć niezapomnianych dni  na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej.
Dzień pierwszy, poniedziałek, bez deszczu – wyjazd.
Dzień drugi, wtorek, słonecznie i ciepło – dotarliśmy na miejsce  i od razu w góry … Udało nam się zdobyć Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). To najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Było ciężko (na górę prowadziło 665 schodów), ale nikt nie zrezygnował.  A warto było. Widoki nie do zapomnienia, podziwialiśmy przepiękna panoramę Sudetów.   Trochę zmęczeni, ale jeszcze nie wyczerpani, dotarliśmy na dół. Mały posiłek, pamiątki (bez tego wycieczka byłaby nieudana) no i dalej w drogę. Czekały na nas Błędne Skały, czyli malowniczy labirynt. To tutaj kręcono niektóre sceny z filmu  Opowieści z Narnii: Książę Kaspian i Przyjaciel wesołego diabła. Przeciskaliśmy się pomiędzy skalnymi szczelinami, momentami było naprawdę wąsko.
Dzień trzeci, środa, słonecznie i ciepło – czekała na nas Praga. Dotarliśmy na Hradczany. Udało nam się na dziedzińcu Zamku Praskiego obserwować o 12.00 zmianę warty honorowej. Potem przeszliśmy do Katedry świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Następnie przespacerowaliśmy się by podziwiać przepiękną panoramę miasta (widok niezapomniany). Dotarliśmy nad Wełtawę, do Mostu Karola.  Przeszliśmy na Rynek Staromiejski, zobaczyliśmy pomnik Jana Husa (reformatora religijnego) i praski Orloj (czyli zegar astronomiczny). A nasz dzień z Pragą zakończyliśmy … zakupami.  Wieczorem czekała na nas kolejna atrakcja. Dyskoteka.
Dzień czwarty, czwartek, rano deszcz (ale na nas nie padało), później słońce, słońce, słońce – szukamy złota. . Wybraliśmy się do Złotego Stoku.  Padało jak jechaliśmy autobusem i padało jak byliśmy w kopalni. A potem niespodzianka, słońce. Zwiedzanie kopalni złota zaczęliśmy od Sztolni Gertruda. Przeszliśmy chodnikiem śmierci, którym dawniej prowadzono górników podejrzanych o kradzież złota. Nam jednak udało się z niego wydostać i przeszliśmy do Sztolni Czarnej Górnej. Tam podziwialiśmy podziemny wodospad, a na zakończenie … Wsiedliśmy do Podziemnego Pomarańczowego Tramwaju i po 300 metrach niezapomnianej przejażdżki byliśmy na powierzchni.  To jednak jeszcze nie koniec naszej wycieczki. Spacerkiem przeszliśmy do Średniowiecznego Parku Techniki, czyli repliki średniowiecznej osady górniczej. Tutaj czekało nas masę nowych atrakcji. Wszystkie urządzenia zbudowano w skali 1:1, wszystkie urządzenia działały, o czym mogliśmy się przekonać. Wprawiliśmy w ruch między innymi: 15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe. Następnie Pan Władek zabrał nas do Polanicy Zdroju. A tam czekała na nas niespodzianka, o której nawet nie marzyliśmy. Letni tor saneczkowy „Góralka” okazał się szczególnie atrakcyjną rozrywką. Ponad 450 metrów zjazdu na sankach. Bezpieczna zabawa, mimo że co niektórzy osiągali zawrotną prędkość. Dla tych, którzy trochę się bali był hamulec. Kolejnym punktem programu był spacer po mieście. Widzieliśmy Park Zdrojowy, Pijalnię Wód Mineralnych, Teatr Zdrojowy, fontannę. Potem lody, gofry, do wyboru, do koloru. A na zakończenie pięknego dnia Pan Władek zaprosił całą grupę na ognisko.
Dzień piąty, piątek, słonecznie i ciepło – ponownie w Czechach. Praga zrobiła na nas piorunujące wrażenie, więc wróciliśmy do Czech. Tym razem do Skalnego Miasta w Adrspach. Mieliśmy okazję podziwiać formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego. Skały okazały się malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Nachodu, a w zasadzie do nachodzkiego zamku. W Nachodzie wydaliśmy ostanie korony i wróciliśmy do Polski. Po kolacji Pan Władek ogłosił, że czeka na nas jeszcze jedna atrakcja. Pojechaliśmy do Parku Zdrojowego w Dusznikach Zdroju. Tam mieliśmy okazję podziwiać Kolorową Fontannę. Strumienie wody wytryskujące z fontanny były podświetlane wielobarwnymi reflektorami. Dodatkowo woda była zsynchronizowana z odtwarzaną muzyką.
Dzień szósty, sobota, słonecznie –  dzień powrotu. Ale zanim powrót to atrakcje. Wybraliśmy się na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Byliśmy w założonym w XVIII wieku Parku Zdrojowym. Wstąpiliśmy też do Kaplicy Czaszek w Czermnej. W drodze powrotnej Pan Władek zabrał nas jeszcze na spacer po Starym Mieście we Wrocławiu. A potem długa                  i bezpieczna jazda. Mały przystanek w Jarocinie, na to co lubimy najbardziej, czyli przystanek McDonalds.
Około 3 nad ranem, w komplecie, przywitaliśmy się z naszymi rodzicami, a po paru minutach wszyscy słodko spaliśmy w naszych rodzinnych domach, śniąc o Szczelińcu, Pradze, Błędnych Skałach, Skalnym Mieście i tych wszystkich innych wspaniałych miejscach, które widzieliśmy i które na bardzo długo pozostaną w naszej pamięci.

Joanna Bartkowiak - Zwarra



KASZUBSKA  ALASKA




W czwartek 14 maja 2015r. dzieci z klas Ia i Ib oraz z oddziału przedszkolnego przeniosły się w świat dawnych Maszerów a to wszystko za sprawą wycieczki do Kaszubskiej Alaski w Leźnie. Mali turyści mieli możliwość zaznajomienia się z obyczajami alaskańskich maszerów, dowiedzieli się w jaki sposób należy opiekować się psami zaprzęgowymi i jakie prace wykonywały. Dzieci oglądały sanie zaprzęgowe, karmiły zwierzęta mieszkające w wiosce a także jeździły na koniach. Po wyczerpujących zabawach w drewnianej faktorii czekał na dzieci posiłek w formie kiełbasek z ogniska, wszystkim dopisywał wilczy apetyt być może po wysłuchaniu szamańskich opowieści o wędrujących watahach wilków. Po posiłku dzieci wraz z dwiema Indiankami odtańczyły taniec zaklinający deszcz co przyniosło skutek i w końcu mogliśmy wyruszyć na poszukiwanie skarbów. Poszukiwacze po uprzednim zapoznaniu się z mapą od razu ruszyli dobrym tropem co przyniosło spektakularny efekt w postaci skrzyni ze złotem. Szkoda było wracać do rzeczywistości i wsiąść do autobusu ale to co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy na zawsze pozostanie w naszych głowach.

                                Milena Kopycka



WYCIECZKA DO WDZYDZ KISZEWSKICH







13 maja 2015 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klasy II, III i IV. Głównym celem było poznanie dawnej architektury kaszubskiej.
Każdy mógł na własne oczy ujrzeć jak wyglądało życie dawniej. Zwiedziliśmy ponad stuletni wiatrak, izby chałup, pomieszczenia gospodarcze oraz kościółek, który jest najstarszym i najciekawszym obiektem skansenu.Zwiedziliśmy również szkołę. Ten budynek cieszył się oczywiście największym zainteresowaniem, tym bardziej, że dzieci dowiedziały się, jak kiedyś wyglądała tu nauka. Miały okazję usiąść w dawnych ławkach szkolnych.Poznały izbę szkolną i historię szkolnictwa z okresu międzywojennego. Pisały gęsim piórem, poznały dawne przybory szkolne i techniki wychowawcze: kałamarz, ośla ławka, koza, dyscyplina(kij), klęczenie na grochu....Poznały też zasady obowiązujące dawniej w tym miejscu. Jakże dawna szkoła różni się od dzisiejszej.
Dzieci uczestniczyły też w warsztatach- lepienie z gliny. Swoje arcydzieła wykonywały na wolnym powietrzu przy Stodole z Grabówka. Lepiły różne wyroby według własnych pomysłów. Poznały również dawne zabawy: przeciąganie liny, strzelanie z procy, chodzenie na szczudłach, drewniane zabawki na kołkach i biegunach.
Wycieczka była bardzo ciekawa, obfita w zdobywanie nowych doświadczeń i wiedzy oraz pełna wrażeń.

                                                                                                        Alicja Kalinowska


 PAMIĘTAMY...



W dniach 5-8 maja 2015r. uczniowie klas II-VI porządkowali cmentarz w Kleszczewie.





8 maja w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej zostały złożone wieńce i znicze na cmentarzu w Kleszczewie oraz przy pomniku w Granicznej Wsi.







SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS II-III

7 maja 2015r.odbył się szkolny konkurs matematyczny. Mistrzem matematyki w kl. III została Róża Fischer.
II miejsce Wiktoria Czyż
III miejsce Maria Gajewska

Mistrzami matematyki w kl II zostały:Angelika Waśkiewicz i Kinga Pozorska

II miejsce Amelia Janiszewska
                                Alicja Kalinowska




 DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ





7 maja 2015r. uczniowie klasy IV przedstawili krótka scenkę, w której to Eurogwiazdka Wiercipiętka z pomocą kolegów i koleżanek tłumaczyła Dyziowi Marzycielowi o co chodzi w tej Unii Europejskiej…

„Wszystko na nic…”, bo Dyzio i tak pomieszał fakty, natomiast cała społeczność szkoły z pewnością wie skąd wzięła się UE, jakie są symbole UE oraz co daje nam członkostwo w UE.  Warto podkreślić, że oprócz symboli unijnych, dzieciom został przypomniany hymn Unii – „Oda do radości”, którą zagrała na organach Daria Olszewska.

 


W całym tym unijnym zamieszaniu  przedstawieniu zostało ukazane  bardzo ważne przesłanie, że jesteśmy Europejczykami, ale przede wszystkim Polakami. Mamy swoją tożsamość narodową, swoje symbole – godło, flagę oraz hymn, swoją historię, która 70 lat temu zapisała na swoich kartach bardzo ważne wydarzenie, jakim było zakończenie II wojny światowej.

 


„Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca” - stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych. Trudno się z nim nie zgodzić. Trwająca w latach 1939-45, II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, przynoszącym ogromne straty materialne i osobowe. Cieszmy się wolnością i bądźmy dumni z naszego kraju, z naszej Polski oraz z tego, że jesteśmy Polakami.

Na zakończenie klasa IV zaśpiewała piosenkę pt: „Jestem Polakiem”.

Przedstawienie to zostało przygotowane na zajęciach Klubu Europejskiego "Eurogwiazdki"

 




KONCERT PANI MUZYKI



5 maja 2015r. odbył się koncert muzyczny pod tytułem „Po drabinie głosowej w górę i w dół” podczas, którego dzieci poznały najniższy głos ludzki – bas oraz najwyższy – sopran, pojęcie duet i solo. Wszystko wplecione było w piękne pieśni, arie operowe i musicale (min. „Straszny Dwór” – S. Moniuszki, „Czarodziejski flet”, Aria Adeli z Zemsty Nietoperza”).



ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


  4 maja 2015r. odbyła się krótka akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia konstytucji. Uświetnił ją - swoją grą na skrzypcach - uczeń klasy VI Szymon Gajewski.






SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
 POEZJI ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO

29 kwietnia 2015r. w przeddzień  rocznicy urodzin naszego Patrona   odbył się w szkole  konkurs recytatorski poezji Zygmunta Bukowskiego  klas IV –VI. W konkursie wzięło 8 uczniów. Poziom recytatorów był wyrównany. Wszyscy recytowali  wiersz obowiązkowy – Czochradło.
Jury po długich i burzliwych obradach przyznało:
I miejsce i paszport do udziału w Powiatowym Konkursie Recytatorskim  Poezji Zygmunta Bukowskiego   - ucz. klasy VI Julii Janiszewskiej.
II miejsce -  ucz. kl. IV  Wiktor Lewandowski
III miejsce – ucz. kl. V – Patryk Animucki
Julko, powodzenia!!! Wszystkim recytatorom gratulujemy!

Maria Sautycz





BEZPIECZNE SURFOWANIE W INTERNECIE




28 kwietnia 2015r.  naszą szkołę odwiedził  pan Dariusz Dąbek z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, który przeprowadził pouczającą pogadankę dla uczniów klas III-VI na temat bezpiecznego poruszania się w sieci internetowej. Dzieci  dowiedziały się, że każdy kto przebywa w internecie nie jest anonimowy, że nie wolno podawać swoich danych osobowych oraz,  że bardzo łatwo uzależnić się od komputera. Dziękujemy za bardzo ciekawą i nietypową  lekcję wychowawczą oraz za upominki, które otrzymaliśmy od pana Dariusza.



 
KONCERT PANI MUZYKI


23 kwietnia 2015r.  odbył się kolejny koncert Pani Muzyki. Dzieci poznały dźwięki wiolonczeli, skrzypiec oraz piły. To nie żart – rzeczywiście można grać na prawdziwej pile przeciągając po niej smyczek. Cały koncert wpleciony był w muzykę morza.



22 KWIETNIA OBCHODY DNIA ZIEMI 2015


Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej - Dzień Ziemi 2015 obchodzony będzie pod hasłem - „Z energią zmieńmy źródła”.  W tym roku w innych nich dotychczas sposób obchodziliśmy święto ziemi. Po pierwsze połączyliśmy go z VIII Dniem Ekologii. Wszyscy przyszli ubrani w kolory ziemi – szary, siwy, popielaty. Po drugie, aby aktywnie włączyć wszystkich członków społeczności szkolnej do udziału w podejmowanych działaniach, zostały przeprowadzone konkursy: klasy 0-III,miały za zadanie wykonać plakat zgodny z tegorocznym hasłem. Maluchy wykonały przepiękne prace oraz fantastycznie je zaprezentowali. Dlatego też wszyscy otrzymali I miejsce w Szkolnym Konkursie „Energia odnawialna”. Natomiast klasy IV-VI przystąpiły do konkursu wiedzy ekologicznej. Z każdej klasy wyłoniono po trzech przedstawicieli.  Uczniowie mieli za zadanie ułożyć krótki wiersz-rymowankę ekologiczną oraz odpowiedzieć na pytania testowe. Najszerszą wiedzą wykazała się klasa VI zdobywając I miejsce, klasa IV – II miejsce, a klasa V i III miejsce. Głównym celem tych konkursów było zdobycie wiedzy  w zakresie energii odnawialnej. Po zakończeniu uroczystości pani Dyrektor Kazimiera Kozak wręczyła wszystkim klasom dyplomy oraz słodycze.

Mariola Jankowska

GALERIA



UDZIAŁ W KONKURSIE MATEMATYCZNYM

21 kwietnia 2015r. Julia Marocka, ucz. kl. VI, Wiktor Lewandowski, ucz. kl.IV oraz Igor Zybała, ucz. kl.IV reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym w Pszczółkach. Zmagania z zadaniami matematycznymi nie były wcale łatwe! Uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia za udział. Gratulujemy!




FESTIWAL "WALKI W KLATKACH 5"






21 kwietnia 2015r. uczniowie klasy IV i V mieli niezwykłą okazję oglądać krótkometrażowe filmy animowane autorstwa studentów łódzkiej szkoły filmowej. Młodzi twórcy realizowali swe wizje zarówno w tradycyjnych technikach, jak i korzystali z nowoczesnych technologii.
"Walki w klatkach" to jedyna okazja, aby obejrzeć filmy, które  w nadchodzącym roku będą podbijały festiwale na całym świecie.
Po projekcji filmów uczniowie mieli możliwość porozmawiania  ze studentami i wykładowcą PWSFTviT (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi ). Mogli podzielić się swoimi wrażeniami, ale także zadawać pytania. Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali miłą niespodziankę. Zainteresowani uczniowie otrzymali plakaty i autografy młodych twórców.


Joanna Bartkowiak -Zwarra


GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W 4-BOJU LEKKOATLETYCZNYM

20 kwietnia 2015r.  w Trąbkach Wielkich odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w 4-boju Lekkoatletycznym.  Drużyna chłopców zajęła III miejsce, natomiast drużyna dziewcząt IV.




GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W MINI PIŁCE NOŻNEJ

16 kwietnia 2015r.  w Trąbkach Wielkich odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Nożnej.  Drużyna chłopców zajęła IV miejsce, natomiast drużyna dziewcząt V.



MSZA PAPIESKA W CZERNIEWIE


12 kwietnia 2015r. delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Czerniewie
.




XV Gminny Konkurs Ortograficzny



Uczennice naszej szkoły 16 kwietnia 2015 roku wzięły udział w jubileuszowym XV Gminnym Konkursie Ortograficznym.
W kategorii klas III  - Róża Fischer zajęła I miejsce
            klas IV  - Aleksandra Gajewska zajęła III miejsce
            klas V  - Martyna Brembor zajęła III miejsce
            klas VI  - Julia Marocka zajęła II miejsce.
Wszystkim uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas zmagań na konkursie powiatowym.



POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ



14 kwietnia 2015 r. w Przywidzu odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych.
W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowała Oliwia Schuchardt.
W wyniku zaciętej rywalizacji ostatecznie zajęła VII miejsce.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Maciej Gemborys



SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE
PLASTYCZNYM „KARTKA ŚWIĄTECZNA”


Klaudia Gutkowska, ucz.kl.VI  zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kartka Świąteczna”-kartka wielkanocna.
Uczennica swoją pracę wykonała na zajęciach komputerowych wykorzystując program Paint.

„KRÓLOWA ŚNIEGU”

 


13 kwietnia 2015r. uczniowie klas IV-VI obejrzeli sztukę teatralną pt. „Królowa Śniegu” w reżyserii T. Podsiadłego.

 


 

                                Wspólne zdjęcie z aktorami


„Cieplewska „Królowa śniegu" to nowoczesna, intrygująca adaptacja baśni Andersena, rozgrywająca się w świecie zdominowanym przez ulotne informacje, układy scalone komputerów oraz telewizję. W świecie, w którym często to, co naprawdę dzieje się między ludźmi, jest mniej istotne niż życie w cyberprzestrzeni…" (www.pruszczgda.pl)


Następnie udaliśmy się na przekąskę do Mc Donalda w Pruszczu Gdańskim oraz na plac zabaw usytuowany przy Faktorii. Dzieci przygotowały się do zabaw na świeżym powietrzu – miały ze sobą piłkę oraz rolki. Pełni wrażeń i zmęczenia wróciliśmy do szkoły….






 

 

 "Tyle dni strugałem Twoje cierpienie

A Ty wszystko znosiłeś cierpliwie…”

                          (Z. Bukowski, „Ukrzyżowanie”)


 

Wesołych pełnych nadziei i wiary

Świąt Wielkiej Nocy,

spędzonych wśród kochającej rodziny,

przy wspólnym stole.

Smacznego święconego jajka

oraz mokrego poniedziałku


życzy

Dyrektor,

  Grono Pedagogiczne, 

Pracownicy i Uczniowie

                                               Szkoły Podstawowej

                                             im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie



1 KWIETNIA - SPRAWDZIAN W NOWEJ FORMULE

Dzisiaj szesnaścioro naszych uczniów o godzinie 9.00 rozpoczęło swój pierwszy poważny sprawdzian.   Dużo przed nimi  w życiu egzaminów, ale ten pierwszy stres zawsze się pamięta. Sprawdzian obejmował dwie części:  I część – j. polski  i matematyka, Ii część – j. angielski. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, sprawnego liczenia, ale przede wszystkim  musieli opanować stres i właściwie rozplanować swoją pracę, tak aby czasu wystarczyło na wszystkie zadania i pytania. Wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki. Teraz pozostaje nam czekać na wyniki!

Maria Sautycz

 

 


                   MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

 

27 marca 2015r. obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Krzyż Miłości”, które przygotowali uczniowie klas I-III oraz chór szkolny. Tematyka Misterium jest dość trudna, ale mali aktorzy poradzili sobie doskonale. Pięknie interpretowali swoje teksty. Do spektaklu wybraliśmy muzykę z repertuaru Beaty Bednarz – tu nasi soliści również spisali się doskonale. W przedstawieniu wzięli udział:
- Jezus/ Krzyż – Adam Suchodolski klasa Ia
- zwierzaczki – Maja Sokół, Amelia Suchodolska, Kasia Gajewska – z klasy Ib i Amelia Janiszewska – klasa II
- narratorzy – Amelia Jankowska – klasa Ia, Wiktoria Czyż – klasa III i Ola Gajewska – klasa IV
- kaleka – Ala Suchodolska – klasa II
- chłopiec – Igor Zwarra – klasa Ia
- ślicznotki – Zuzia Mulawa i Wiktoria Owczarek – z klasy Ib
- kapryśnica – Emilia Studzińska – klasa III
- mama – Róża Fischer – klasa III
- babcia – Ania Morawska – klasa III
Tego samego dnia wzięliśmy udział w VIII Wojewódzkim Przeglądzie  Misterium Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w Mierzeszynie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, słodycze, długopisy oraz dla szkoły DVD i książkę o Księdzu Janie Pawle Aeltermannie.


                                                                                       Mariola Jankowska
 


GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W MINI PIŁCE KOSZYKOWEJ

26 marca 2015r.  w Trąbkach Wielkich odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Koszykowej.  Drużyna chłopców zajęła IV miejsce, natomiast drużyna dziewcząt III.



ZAJĄC WIELKANOCNY



 

Ku uciesze dzieci mniejszych i większych do „czerniewskiej” szkoły w piątek 27 marca 2015r.zawitał wielkanocny zajączek. Swoje słodkie upominki  pochował na szkolnym placu. Zabawy było co niemiara bo niektórzy musieli się wspinać a inni schylać. Jednak wspólnymi siłami udało się znaleźć wszystkie słodkości i nikt nie został z pustymi rękoma. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za taką „słodką” niespodziankę.

Joanna Bartkowiak-Zwarra



 

ZAPISY DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ORAZ DO I KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
 NA ROK SZKOLNY 2015/2016


Zapisy do oddziału przedszkolnego (dzieci urodzone w roku 2009) i klasy pierwszej (dzieci urodzone w roku 2010)
Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie odbędą się w dniach :

24 marca 2015r. w godz: 9.00 – 12.00 oraz 15.00 – 17.00
25 marca 2015r. w godz:9.00 – 12.00 oraz 15.00 – 17.00

Do zapisu proszę przyjść z  dzieckiem,  przynieść dowód osobisty, akt urodzenia dziecka z peselem.

ZAPRASZAMY!







PIERWSZY  DZIEŃ  WIOSNY  –  KLASY IV-VI

20 marca 2015r. w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Uczniowie najpierw obejrzeli przedstawienia przygotowane przez uczniów klas Ia, II, III, które doskonale wprowadziły w temat dnia.
Później nadarzyła się wspaniała okazja do obserwowania zaćmienia słońca. Księżyc znajdował się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety.  W naszej okolicy początek zaćmienia nastąpił o godz. 9.37, maksimum o godz. 10.56 (72,6 proc.), zaś koniec o godz. 12.06.

Na zakończenie tego kolorowego (był to dzień bez mundurka)     i wesołego dnia odbyły się międzyklasowe rozgrywki sportowe. Uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach:
  • gra w zbijaka-(I miejsce kl. V, II miejsce kl. IV, III miejsce kl. VI)
  • przeciąganie liny-(I miejsce kl. IV, II miejsce kl. VI, III miejsce kl. V).

Nie zapomnieliśmy też o jednym z naszych uczniów - Kamilu, który uległ poważnemu wypadkowi i niestety od dłuższego czasu jest nieobecny na lekcjach i nie może brać udziału w organizowanych u nas imprezach. Cała społeczność szkolna postanowiła go wspomóc i wesprzeć, a tym samym dać świadectwo tego, że o nim pamiętamy  i czekamy na szybki powrót do szkoły.




PIERWSZY  DZIEŃ  WIOSNY
klasy I-III oraz oddział przedszkolny


W piątek 20 marca w szkole świętowaliśmy nadejście wiosny. Klasa II przygotowała przedstawienie pt. „Witaj wiosno” a klasa I „Zakochany bocian”, wszyscy z  zaciekawieniem oglądali inscenizacje, a nawet włączali się do śpiewania znanych im piosenek. W tym dniu szkoła mieniła się wszystkimi kolorami wiosny, a to za sprawą uczniów, którzy postanowili także kolorowym strojem uświetnić ten dzień.  Po przedstawieniu nastąpił najbardziej oczekiwany moment, uczniowie przy dźwiękach piszczałek, grzechotek i dzwoneczków wyruszyli w wiosenny pochód, który zakończył się oczywiście spaleniem wcześniej przygotowanej Marzanny.

                                                                   Milena Kopycka

 


PAMIĘCI ALFA!


 


75 lat temu był Wielki Piątek. Nad ranem około godziny 4.00 rozstrzelano przywiezionego w przed dzień  więźnia ze Stuthoffu.  Był nim Alf Liczmański – komendant  Gdańskiej  Chorągwi Harcerzy.  „Fanatyczny Polak” takie określenie zawierały jego akta więzienne- został potajemnie wywieziony ze Stuthoffu, gdyż Niemcy obawiali się reakcji polskich więźniów w obozie. Nasi uczniowie pamiętają o tej rocznicy, dzisiaj w południe  złożyli kwiaty , a  wieczorem na apelu spotkają się harcerze z Hufca Gdańsk Śródmieście. Wierzymy, ze jak śpiewają harcerze „ ….. nie wszystko się skończyło tam w Granicznej Wsi”. Cześć Jego Pamięci!

Maria Sautycz




DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY





Serdecznie zapraszamy
na

Dzień Otwarty

do naszej szkoły
w dniu 24 marca 2015r. na godz. 15.30 

W programie:

•wystawa prac dzieci
•prezentacja  multimedialna
•zwiedzanie szkoły

   

                             BŁĘKITNA SZKOŁA

 



W czwartek 19 marca 2015r. do naszej szkoły przyjechał edukator w ramach projektu Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na warsztatach „Błękitnej Szkoły” dzieci z klas I -III miały możliwość zapoznać się ze środowiskiem życia oraz sylwetką morświna oraz foki. Dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta morskie komunikują się ze sobą, usłyszały „ rozmowy morświnów i fok”. Dużą część warsztatów stanowiły filmy i prezentacje co pozwoliło uczniom zobaczyć zwierzęta w ich środowisku naturalnym. Uczniowie dowiedzieli się także jakie zagrożenia istnieją dla morświnów i fok żyjących w Bałtyku zarówno ze strony środowiska jak i ludzi. Wiedzą jak się zachować w sytuacji gdy na plaży zauważą fokę. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki. Na koniec mali przyrodnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy za pomocą testu.



Milena Kopycka


 WYCIECZKA DO KINA

17 marca 2015r. uczniowie klasy “0” wraz z klasą Ia i III pojechali na wycieczkę do kina Helios w Tczewie na bajkę pt. „ FRU”, Którędy na Afrykę. Bajka ta była o ptaszku, który przez pomyłkę został przewodnikiem stada i musiał poprowadzić grupę skrzydlaków do ciepłych krajów. Problem w tym że nie miał zielonego pojęcia, gdzie leży Afryka. Jednak za pomocą nowych przyjaciół udało się jemu trafić. Po kinie korzystając z pięknej pogody pojechaliśmy na duży plac zabaw znajdujący się w malowniczym miejscu nad Wisłą. Pełni wrażeń  zadowoleni z filmu i placu zabaw wróciliśmy do szkoły.

                                                                   Joanna Osińska


 


     

                          




42 MISTRZOSTWA GMINY
TRĄBKI WIELKIE W SZACHACH
W KATEGORII ŻAKÓW
(ROCZNIK 2002 I MŁODSI)


15 marca 2015r. Alex Jaworski, ucz. klasy II
zdobył II miejsce w Mistrzostwach Gminy Trąbki Wielkie
w Szachach, natomiast Bartosz Kulling miejsce III.
Gratulacje!

      





8 MARCA DZIEŃ KOBIET

10 MARCA DZIEŃ MĘŻCZYZNY

 

Wszystkim kobietom (małym i dużym), wszystkim mężczyznom (małym i dużym) z okazji ich święta Samorząd Uczniowski złożył szczere życzenia oraz podarował małą „słodkość”.

 

Marzec pięknie się wystroił,
W kole między dziećmi stoi
I gromadkę uśmiechniętą
Pyta: jakie dzisiaj święto?...

Zapamiętaj sobie - dzisiaj jest DZIEŃ KOBIET!

 



NIESPODZIANKA


6 marca 2015r. uczniowie klasy Ia  i Ib otrzymali estetyczne pojemniki do  przechowywania klocków, samochodów lub innych bardzo ważnych rzeczy. Radości było cale mnóstwo!

Serdecznie dziękujemy!










PROJEKT "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - ZAPOMNIANE WARTOŚCI?"

 




W szkole od dwóch lat organizujemy obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. W tym roku realizowaliśmy  projekt "Żołnierze wyklęci - zapominane wartości?". Projekt obejmował następujące działania:
  • wykład historyczny dla uczniów kl. IV-VI,
  • przygotowanie przez klasy IV-VI  gazetki tematycznej,
  • wykonanie plakatu propagującego "bieg tropem wilczym"  (klasy III- VI),
  • quiz  poświęcony tematyce żołnierzy wyklętych (klasy IV- VI),
  • udział w Wojewódzkim Konkursie "Żołnierzy wyklętych",
  • bieg  "wilczym tropem" klasy III-VI,
  • projekcje widowiska „Inka – 1946”  - klasy V-VI.

Podsumowanie projektu odbyło się we czwartek – 5 marca 2015r. W rywalizacji klas zwyciężyła klasa VI, drugie miejsce zajęła klasa IV, trzecie – klasa V. Szczególne podziękowania należą się Michałowi Kempik i Julii Ormańczyk za zaangażowanie w realizację projektu. Nawiązaliśmy także współpracę z oddziałem gdańskim IPN, który przekazał nam potrzebne materiały.

                                                                    Maria Sautycz

 




KONCERT PANI MUZYKI





3 marca 2015r. w naszej szkole odbył się kolejny koncert Pani Muzyki. W tym dniu dzieci miały okazję zobaczyć piękne polskie stroje ludowe oraz charakterystyczne dla danego regionu tańce.



VI DZIEŃ EKOLOGII




27 lutego 2015r. obchodziliśmy kolejny dzień spotkania z ekologią pod hasłem „Dzień higieny”. Kolorem obowiązującym był kolor niebieski. W klasach 0-III został przeprowadzony test wiadomości o higienie, na podstawie którego zostali wyłonieni MISTRZOWIE HIGIENY, i tak zostali nimi:
- oddział przedszkolny
Mateusz Studziński
Lena Rogalska
Fabian Gawęcki
- klasa IA       
Adrian Wajsbrot
Ewelina Marocka
Laura Surma
- klasa IB
Bartek Pakulski
Katarzyna Gajewska
Natalia Kucińska
Amelia Suchodolska
- klasa II
Ala Suchodolska
Kinga Pozorska
Kamil Kisicki
Amelia Janiszewska
- klasa III
Anna Morawska
Martyna Rolińska
Emilia Studzińska
Klasy IV-VI wykonały plakat pt. „Co to jest higiena?”. Podczas apelu odbyła się pogadanka na temat zasad higienicznego trybu życia. Pani Dyrektor na zakończenie dnia wręczyła Mistrzom Higieny dyplomy. Kolejne spotkanie z ekologią odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze.
                                    Mariola Jankowska




SUKCES NASZEGO CHÓRU





W II Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze wyklęci” nasz chór zdobył  I miejsce !!! Pod kierownictwem pana Tomasza Stroynowskiego  zespół przygotował i brawurowo wykonał  piosenkę  „Walczyk”  z płyty „Panny wyklęte”. Piosenka  w poetycki sposób opowiada historię Inki.  27 lutego 2015r.  odbył się uroczysty koncert laureatów  na którym obecni byli wice prezydent miasta Gdańska, przewodniczący Komisji Kultury, żołnierze z AK, ZWZ oraz  porucznik Jastrząb z oddziału mjr Łupaszki.  Na twarzach dawnych żołnierzy widoczne było wzruszenie, to wzruszenie udzieliło się naszym dzieciom, kiedy odbierały z ich rąk pamiątkowy puchar.

 



SUKCES W KONKURSIE CZYTELNICZYM

"Z KSIĄŻKĄ NA TY"

 


25 i 26 lutego 2015r. odbył się V Powiatowy Konkurs Czytelniczy pod honorowym patronatem Wójta Gminy Trąbki Wielkie i Starosty Gdańskiego „Z książka na Ty” (etap pierwszy – „Piękne czytanie”). Organizatorem konkursu są Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Pruszczu Gdańskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Kłodawie. Konkurs ma na celu motywować uczniów do czytania, rozwijać i utrwalać zainteresowania czytelnicze uczniów. Dzięki tej inicjatywie wychowankowie również poznają klasykę literacką, kształcą umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Do pierwszego etapu konkursu „Piękne czytanie” przystąpili uczniowie klas I-VI:

klasa I – Dawid Hapoń

klasa II – Kinga Pozorska

klasa III – Maria Gajewska

klasa IV – Aleksandra Gajewska

klasa V – Oskar Animucki

klasa VI – Julia Janiszewska

W kategorii klas IV pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły – Aleksandra Gajewska.



Serdecznie gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra







II WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI

"ŻOŁNIERZE WYKLĘCI W POEZJI"

Dwie uczennice naszej szkoły, reprezentantki klasy V i VI, Julia Ormańczyk i Julia Janiszewska, 25 lutego 2015 roku wzięły udział i II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Żołnierze Wyklęci  w poezji”.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku.

Celem konkursu było między innymi ocalenie od zapomnienia bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego oraz popularyzowanie nieznanych powszechnie utworów poetyckich przedstawiających los owych  żołnierzy. Uczestnicy konkursu odkrywali także bohaterskie losy Żołnierzy Wyklętych.

Joanna Bartkowiak-Zwarra
 



NASZ STYPENDYSTA


24 lutego 2015r. uczeń klasy VI Szymon Gajewski otrzymał stypendium Wójta Gminy Trąbki Wielkie za wyniki w nauce.
 Gorące gratulacje!



INTERNETOWY TEATR W NASZEJ SZKOLE








24 lutego 2015r. w naszej szkole odbyła się bezpośrednia transmisja spektaklu „Pacan - historia o miłości” z Wrocławskiego Teatru Lalek  w ramach projektu  „Internetowy Teatr TVP dla szkół” (kontynuacja rozpoczętej już inicjatywy Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych). Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas IV-VI.


 SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY


20 lutego 2015r.  w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego dla klas I-III na ilustrację do wierszy Patrona Szkoły Zygmunta Bukowskiego. Każdy uczestnik wykonał samodzielnie jedną pracę plastyczną (rysunek-ilustracja do wiersza). Uczniom zaproponowano następujące wiersze:
• klasa Ia i Ib – „Latawiec”, „Uchron wiewiórki”, „Jeże”;
• klasa II – „Poziomki”, „Pierwszy śnieg”;
• klasa III – „Kruki”, „Strumień”.

Prace oceniała  komisja, która wzięła pod uwagę: pomysłowość, estetykę wykonania (ogólne wrażenie estetyczne), interpretację utworu. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano na holu szkolnym, a autorzy nagrodzonych ilustracji otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Na każdego uczestnika konkursu czekała słodka niespodzianka.

Uczniowie nagrodzeni:
klasa Ia:
I miejsce Laura Surma
II miejsce Julia Sośnicka
III miejsce Natalia Kaczmarek

klasa Ib:
I miejsce Amelia Suchodolska
II miejsce Dawid Hapoń
III miejsce Katarzyna Gajewska
  
klasa II:
I miejsce Zuzanna Krysztofiak
II miejsce Klaudia Pakulska
III miejsce Aniela Dończyk

klasa III:
I miejsce Maria Gajewska
II miejsce Zuzanna Linda
III miejsce Martyna Rolińska
  Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra




SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PATRONIE ZYGMUNCIE BUKOWSKIM


20 lutego 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Zygmuncie Bukowskim. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach, dla klas młodszych (drugich i trzecich) oraz dla klas starszych (czwartych, piątych i szóstych).
Celem konkursu było przybliżenie wychowankom sylwetki patrona szkoły, Zygmunta Bukowskiego, szerzenie wśród uczniów wiedzy o patronie szkoły, upowszechnienie twórczości patrona.
Wychowankowie klas II i III zmagali się z trudnym testem, który zawierał zarówno pytania zamknięte jak i otwarte. Wszystkie zadania dotyczyły życia i twórczości Zygmunta Bukowskiego.

Nagrodzeni uczniowie w klasach II-III:
    I miejsce – Róża Fischer
    II miejsce – Martyna Rolińska
    III miejsce – Magdalena Wojnicz

Podczas części pierwszej konkursu (dla klas młodszych) nauczycielki naszej szkoły odczytały zebranym uczniom wybrane wiersze poety Zygmunta Bukowskiego.

Uczniowie klas IV-VI do konkursu przystąpili drużynowo (trzy osoby z klasy). Większość pytań była otwarta i nie należała do najłatwiejszych. Zawodnicy musieli na przykład wymienić trzy znane im tomiki wierszy poety, podać tytuł wiersza, którym debiutował Zygmunt Bukowski, itp.   

Nagrodzeni uczniowie w klasach IV-VI:
I miejsce – klasa IV (Aleksandra Gajewska, Wiktor Lewandowski, Daniel Seredyński)
II miejsce – klasa VI (Julia Janiszewska, Szymon Gajewski, Karolina Piotrowska)
III miejsce – klasa V (Bartosz Kulling, Julia Ormańczyk, Kacper Roliński)
  

Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i niespodzianki.
Podczas części drugiej konkursu (dla klas starszych) uczniom zaprezentowano prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości patrona szkoły przygotowaną przez ucznia klasy VI Szymona Gajewskiego.
Wybrani uczniowie klasy IV recytowali  wiersze poety.

Joanna Bartkowiak-Zwarra 




ZAJĘCIA W FERIE ZIMOWE

DATA GODZINY RODZAJ ZAJĘĆ
02.02.2015r. 9.30 -12.30

10.00-11.00

Zajęcia świetlicowe

Przedstawienie Teatru ART-RE "Kozucha Kłamczucha"
02-04.02.2015r.  10.00-12.00
Szkolenie z podstaw obsługi komputera dla seniorów 50+

13.02.2015r.  10.00-12.00  Zajęcia świetlicowe z multimediami


Bardzo dużo atrakcji czeka na dzieci w tym roku w rożnych miejscach, które organizuje GOKSiR w Trąbkach Wielkich.
Poniżej zamieszczamy plan zajęć dla wszystkich dzieci:

FERIE 2015 Z GOKSiR


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

"KOZUCHA KŁAMCZUCHA"



2 lutego 2015r.  w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt."Kozucha Kłamczucha", które oglądali uczniowie szkoły wraz z rodzicami i dziadkami. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim dzieciom - radośnie reagowały na śmieszne perypetie złośliwej Kozuchy, odpowiadały na zadawane przez aktorów pytania i uczestniczyły w zabawach. Dzięki tej bajce dzieci nauczyły się, że nie warto kłamać. Teraz już z pewnością zapamiętają, że  gdy zrobią coś źle to muszą za to przeprosić.
Obejrzenie tak ciekawego i pouczającego przedstawiania było możliwe dzięki panu dyrektorowi GOKSiR w Trąbkach Wielkich - Leszkowi Orczykowskiemu, który już po raz drugi w ferie zimowe przywozi do Czerniewa aktorów z firmy Art-Re. Dziękujemy!




KARNAWAŁ KLAS IV-VI





29 stycznia 2015r. odbył się bal karnawałowy dla klas IV-VI. Uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do zabawy poprzez:
- przygotowanie muzyki przez klasę V
- konferansjerkę w wykonaniu Oskara Animuckiego i Dawida Trepkowskiego – obaj z klasy V
- wspaniałe, pełne humoru przebrania – była Marysia z filmu „Poszukiwany, poszukiwana”, był Chińczyk, Murzyn, pielęgniarka i wiele innych.
Nauczyciele przygotowali konkursy, które wywołały wiele radości.
Sponsorem zabawy była Rada Rodziców, która przygotowała nagrody na konkursy, zaopatrzyła uczestników zabawy w przepyszne ciasta i napoje. Zaś najbardziej uczniowie ucieszyli się z pizzy, którą zjadali z wielkim apetytem. Atrakcją zabawy był pan Wojtek, który był wodzirejem naszej zabawy. Wszyscy w radosnych nastrojach wracali do swych domów. 

                    Mariola Jankowska





 ZABAWA KARNAWAŁOWA UCZNIÓW 

KLAS I – III ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO








W czwartek 29 stycznia 2015 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas I – III oraz oddziału przedszkolnego od godz. 11.00 do godz. 14.00. 
W radosny  nastrój uczestników balu wprowadził Klaun Wojtek, który zapraszał dzieci do zabawy. Uczniowie przebrani w kolorowe stroje, wcielili się w postacie znane z bajek i filmów. Na szkolnym holu roiło się od Księżniczek, Książąt, Indianek, Rycerzy, Diabłów, Wróżek, Spidermenów, Kowbojów, Batmanów, Superbohaterów i wielu innych. Wszyscy przy dźwiękach znanej muzyki bawili się wspaniale. Oprócz tego bal urozmaicały ciekawe konkursy, a zwycięzców nagradzano drobnymi upominkami i słodyczami. Można było sobie również wykonać pamiątkowe zdjęcia w karnawałowych przebraniach przy choince. Rada Rodziców przygotowała smaczną pizzę, a mamy uczniów upiekły pyszne babeczki.
 Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń pojechali do swoich domów. 
Dziękujemy Pani Dyrektor, Radzie Rodziców oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby nasz bal karnawałowy udał się.  
Alicja Neümuller








SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW





26 stycznia 2015r. uczennica klasy V Martyna Brembor odebrała nagrodę za wyróżnioną pracę w Gminnym Konkursie Plastycznym "Kolorowy świat - wolny od uzależnień". Serdeczne gratulacje.

16 stycznia 2015r. w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskimodbyło się wręczenie nagród za wyróżnione prace uczniów w Powiatowym Konkursie "Kartka świąteczna - Boże Narodzenie". Uczeń klasy VI Szymon Gajewski zdobył wyróżnienie w tym konkursie za pracę, którą wykonał techniką komputerową. Gratulacje!


DZIEŃ BABCI I DZIADKA





21 stycznia 2015r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka.Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. Dzień Babci i Dziadka to szczególna  uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Dzieci z tej okazji przygotowały część artystyczną, na której zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne i wokalne, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Złożyły życzenia i mocno uściskały swoich gości. Po części artystycznej wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Cała impreza się udała. Babcie i Dziadkowie miło i radośnie spędzili czas.

Alicja Kalinowska
V DZIEŃ EKOLOGII








W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły biorą udział w co miesięcznych spotkaniach z ekologią. Dzięki czemu bliżej poznają treści związane z edukacją ekologiczną i z wielką radością realizują powierzone im zadania. Dzięki poruszanym zagadnieniom dzieci uświadamiają sobie, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka (pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie), jak również rozwijają troskę o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi poprzez nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi, kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą. 23 stycznia obchodziliśmy „Dzień zwierząt”. Tego dnia dzieci i nauczyciele przyszli ubrani w kolory zwierząt tzn, - paski, kropki, cętki, przebrane za zwierzątka, itp. Do szkoły został zaproszony pan Michał Studziński – leśniczy z Drzewiny. Pan Michał bardzo ciekawie opowiedział nam o sytuacji zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, o formie ich dokarmiania oraz o naszych obowiązkach wobec otaczającego nas świata roślin i zwierząt. Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani prelekcją, świadczy o tym duża ilość pytań zadawanych panu leśniczemu. Każdy uczeń miał za zadanie przynieść karmę dla zwierzyny leśnej, która została przekazana panu leśniczemu. Bardzo dziękujemy Panu Michałowi Studzińskiemu za poświęcony nam czas oraz za wiele ciekawych informacji o lesie i jego mieszkańcach.

Mariola Jankowska



SPOTKANIE Z PANIĄ MUZYKĄ





21 stycznia 2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Muzyką, podczas którego uczniowie poznali saksofon tenorowy, sopranowy oraz klarnet.






GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
 W MINI SIATKÓWCE





 




14 stycznia 2015r. reprezentacja dziewcząt z klas V-VI wywalczyła III miejsce , natomiast drużyna chłopców IV miejsce w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Siatkówce. Gratulacje!




JASEŁKA DLA RODZICÓW
 I SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ





 8 stycznia 2015r. w naszej szkole odbyły się jasełka dla rodziców i przyjaciół młodych aktorów. Już od rana uczniowie czuli wielką tremę, gdyż występ przed najbliższymi jest zawsze najtrudniejszy. Każdy z nich cieszył się, że będzie mama, tata, babcia lub ktoś najbliższy z rodziny. atmosfera była niezwykle podniosła. Na spektakl „Jeden zero dla nieba” przybyło bardzo wiele osób. Każdy z widzów oczekiwał z niecierpliwością na występ swego faworyta. Rodzice robili zdjęcia i nagrywali filmy. Byli bardzo dumni ze swych pociech. Przedstawienie jasełkowe podobało się publiczności, czego wyrazem były częste brawa. Gra małych diabełków wielokrotnie rozśmieszyła widzów. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i piosenkami bożonarodzeniowymi w wykonaniu solistów i chóru szkolnego pod dyrekcją pana Tomasza Stroynowskiego.

                                      Mariola Jankowska

GALERIA




KOLĘDY CZAS...



19 grudnia 2014r. panował bardzo świąteczny nastrój w naszej szkole, który rozpoczął mały koncert kolęd przygotowany przez uczniów naszej szkoły, którzy na własnych instrumentach zaprezentowali przepiękne utwory. Następnie odbyły się klasowe wigilie  z kolędami i życzeniami. Oczywiście do domu dzieci pojechały z paczkami od wielu Mikołajów.

GALERIA






JEDEN ZERO DLA NIEBA - JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE





Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku,  nasza młodzież  przygotowała jasełka, które przybliżyły wszystkim atmosferę tego szczególnego okresu. Oglądając przedstawienie, czuło się nastrój świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją byli Maria i Józef, była szopka bożonarodzeniowa, piękne anioły i diabły(szczególnie rozbawiające publiczność), były także nawiązania do współczesności, zawierający zarówno partie mówione, jak i śpiewane. Widzowie mogli usłyszeć znane kolędy oraz pieśni bożonarodzeniowe z repertuaru Piwnicy pod Baranami. Spektakl został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami. Na Jasełka oraz spotkanie wigilijne przybyli licznie zaproszeni goście - pani wizytator Kuratorium Oświaty Iwona Michowska, pan Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, pani Dorota Wittbrot - dyrektor SP nr 7 w Gdyni, pani doktor Dorota Bąk,  państwo Maria i Władysław Ornowscy z Fundacji Pan Władek, pan Przemysław Sautycz, radni gminy Trąbki Wielkie panowie Piotr Zarzycki, Michał Studziński i Jan  Selka, sołtysi: p. Barbara Morawska, Andrzej Dończyk, przewodnicząca Rady Rodziców p. Daria Ludowska-Suchodolska, emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci szkoły oraz rodzice.
Tego magicznego wieczoru nie zabrakło najważniejszej osoby – Świętego Mikołaja, który jak zawsze miał ze sobą wiele prezentów dla wszystkich obecnych. Jego pojawienie się sprawiło wiele radości, szczególnie dzieciom.
Po spektaklu pani dyrektor zaprosiła wszystkich do wigilijnego stołu, obfitującego w potrawy przygotowane przez pracowników szkoły. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.

Mariola Jankowska




SUKCESY MUZYCZNE







17 grudnia 2014r.w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbył się XI Gminny Konkurs Kolęd i Piosenki o Tematyce Bożonarodzeniowej, w którym uczennica klasy II Aniela Dończyk  zajęła III miejsce,  natomiast uczennica klasy I  Amelia Jankowska  otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!




ŚWIĘTO ŁUCJI



16 grudnia 2014r.
obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętej Łucji (jest to tradycyjne święto szwedzkie). Dzieci przebrane w białe stroje śpiewając piosenkę o św. Łucji, częstowały w tym dniu ciasteczkami tradycyjnymi dla szwedzkiej kuchni - "peppakaker". Uroczystość przygotowali uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem nauczyciela j. niemieckiego -p.Anny Wiśniewskiej.



IV DZIEŃ EKOLOGICZNY -DZIEŃ ŚNIEGU


12 grudnia 2014r. odbył się  w naszej szkole IV Dzień Ekologiczny pod hasłem „Dzień Śniegu” – w tym dniu wszyscy: uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na biało. Dzieci  przez kilka dni wykonywały w domu i na zajęciach świetlicowych ozdoby świąteczne z odpadów (rolek po papierze toaletowym, kartonów, gazet, pojemników plastikowych, puszek), którymi obdarowywali pracowników szkoły. Wszystkie prace były piękne i sprawiły wiele radości obdarowanym. Atmosfera tego dnia była niezwykle wzruszająca.
                                    Mariola Jankowska





WYSTĘP PRZEDSZKOLAKÓW NA BIS




10 grudnia 2014r. w przedszkolu w Trąbkach Wielkich nasi uczniowie klasy „0” ponownie odegrali swoją inscenizację teatralną pt. „Czerwone Kapturki ze wszystkich stron świata” autorstwa Zofii Wójcik „Zabawa w teatr”. Wszystkie dzieci jeszcze raz wspaniale wystąpiły i świetnie poradziły sobie z tremą ukazując wielkie umiejętności aktorskie. W ramach podziękowania za udany występ Dyrekcja przedszkola nagrodziła małych aktorów słodkim poczęstunkiem.

Joanna Osińska




SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM



5 grudnia 2014r. odwiedził nas Święty Mikołaj. Z jego wizyty najbardziej cieszyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły, ale i szóstoklasistów też uradował jego widok.

9 grudnia 2014r.  uczniowie klas III-VI z okazji mikołajek spędzili dzień w kinie na seansie pt.:"Uwolnić Mikołaja".







VII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TWÓRCZOŚCI PATRIOTYCZNEJ


Nauczyciel naszej szkoły Pani Maria Sautycz zajęła III miejsce w konkursie na Prezentację Multimedialną o Tematyce Patriotycznej, który został zorganizowany w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Patriotycznej.



NASZ UCZEŃ NA PLANIE FILMOWYM




W czerwcu 2014r. nasz uczeń Radek Kulling z Ia spędził tydzień na planie filmowym na Helu. Został wybrany przez reżysera do roli syna (Jasia) głównej bohaterki nowego serialu kryminalnego pt. “ZBRODNIA”. To było prawdziwe wyzwanie, ale i wielka przygoda dla naszego małego aktora! “ZBRODNIA” to pierwszy polski serial wyprodukowany w Polsce przez AXN w reżyserii Grega Zglińskiego. Jest to polska adaptacja szwedzkiej powieści Viveki Stein “Na spokojnych wodach”.
 W rolach głównych: Wojeciech Zieliński, Magdalena Boczarska, Radosław Pazura, Dorota Kolak, Joanna Kulig. W pozostałych rolach: m.in. Radosław Kulling. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.




ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS IV-VI

27 listopada 2014r. uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej. Jak co roku uczennice klasy VI przebrały się za wróżki i czuwały na wróżbami andrzejkowymi.



Zabawa była świetna-niektórzy stawali nawet na głowie z wielkiej radości (
na zdjęciu akrobata Jasiu Sokół z klasy V)

 


Razem weselej- tak bawiła się klasa IV (po lewej) i klasa V (po prawej)




GALERIA

 






DEBIUT PRZEDSZKOLAKÓW






21 listopada 2014r. uczniowie klasy „0” debiutowali przed  bardzo liczną publicznością odgrywając inscenizację teatralną pt. „Czerwone Kapturki ze wszystkich stron świata” autorstwa Zofii Wójcik „Zabawa w teatr”. W przedstawieniu poza wilkiem, gajowym i "prawdziwym" Czerwonym Kapturkiem wystąpiły także czerwone kapturki wszelkich narodowości i ras: Niemka, Włoszka, Rosjanka, Hinduska, Amerykanka, Japonka, Chinka, Eskimoska, Indianka, Murzynka. Była to przezabawna historia o wilku, który miał straszny dylemat, bo nie wiedział, którego Kapturka ma zjeść. Widownię obserwującą przedstawienie stanowili rodzice małych aktorów oraz dzieci klas starszych. Wszystkie dzieci bardzo ładnie  przygotowały się do tego spektaklu i wspaniale odegrały swoje role. Rodzice z podziwem patrzyli na swoje zdolne pociechy, które doskonale poradziły sobie z tremą i bez zająknięcia wyrecytowały swoje teksty. Przedstawienie to wprowadziło widownię w zachwyt, wynikiem czego były gromkie brawa publiczności.

Joanna Osińska


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ



W piątek 21 listopada 2014r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”.  Tego dnia byliśmy dla siebie wszyscy szczególnie mili i uprzejmi. Miej życzliwość w swej naturze
bo życzliwi żyją dłużej!  W każdej klasie został wybrany „Ambasador Życzliwości”. Klasa „O” przygotowała przedstawienie teatralne pt. „Czerwone Kapturki”. Debiut na „czerniewskiej” scenie był niezwykle udany. Zachwyceni byli nie tylko uczniowie pozostałych klas i nauczyciele, ale szczególnie licznie zebrani rodzice maluchów.

Joanna Bartkowiak-Zwarra






                      DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA





25 listopada 2014r.  to święto wszystkich pluszowych misiów. W ten dzień uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przyniesienie swojej ukochanej przytulanki.






ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS 0-III

25 listopada 2014r.  odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 0-III. Zapraszamy do fotorelacji z zabawy:



SZKOLNY KONKURS POEZJI

 ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO





25 listopada 2014r. odbył się w nasze szkole Konkurs Poezji Zygmunta Bukowskiego, w którym wzięło udział 11 uczniów z klas I-III. Organizatorem konkursu była p. Alicja Kalinowska.
Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wszystkich uczestników.
Jury w składzie: p.Małgorzata Dąbrowska,p.Anna Wiśniewska i p.Joanna Zwarra wyłoniło następujących zwycięzców:

Klasa Ia
Im Natalia Kaczmarek
IIm Amelia Jankowska
IIIm Adam Suchodolski

Klasa Ib
Im Bartosz Pakulski
IIm Natalia Kucińska

Klasa II
Im Magdalena Wojnicz
IIm Suchodolska Alicja
IIIm Amelia Janiszewska

Klasa III
Im Martyna Rolińska
IIm Róża Fischer
IIIm Maria Gajewska

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
                                                                 Alicja Kalinowska


GALERIA






PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW

12 listopada 2014r.  uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Dzieci otrzymały zakładki do książek oraz wypożyczyły kolorowe bajeczki.











SUKCESY SPORTOWE




Drużyny dziewcząt i chłopców 12 listopada 2014r. wzięły udział w gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym w Sobowidzu.
Oba zespoły zajęły zgodnie III miejsca.
Dziewczęta wystąpiły w składzie Martyna Chodowska i Małgorzata Sośnicka, chłopcy Dominik Schutzmann i Kordian Kindel.

Maciej Gemborys



ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI





12 listopada 2014r. w naszej szkole wspominaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie z koła teatralnego przygotowali krotką scenkę słowno-muzyczno pokazującą rozbiór Polski, czyli czas kiedy zniknęliśmy z map świata. Apel przygotowała pani Mariola Jankowska oraz pan Tomasz Stroynowski

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

My już dużo umiemy,
Wiemy, że Bałtyk to polskie morze,
Polska to nasza Ojczyzna,
Piękna i każdemu bliska…..



W czwartek 6 listopada odświętnie ubrani pierwszoklasiści dostąpili zaszczytu ślubowania i pasowania na uczniów. To bardzo ważny i uroczysty dzień w życiu każdego pierwszaka. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym klas pierwszych przygotowanym pod kierunkiem pani Mileny Kopyckiej wychowawczyni klasy Ia oraz pani Ewy Armatowskiej wychowawczyni klasy Ib. Uczniowie z przejęciem recytowali wiersze i odgrywali swoje role, co przyprawiało zaproszonych rodziców o szybsze bicie serca. Po części artystycznej uczniowie przystąpili do ślubowania. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Kazimiera Kozak pasowała wszystkich pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.
Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał dyplom i odznakę oraz upominki od rodziców i kasy II oraz III.  Na zakończenie dnia rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w sercach i pamięci naszych uczniów.

Milena Kopycka

GALERIA


DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH

Pierwszy listopada jak co roku nastraja nas wszystkich nostalgią i zadumą...Z tej okazji uczniowie omawiają podczas zajęć tematykę związaną z tym świętem, odwiedzają i porządkują miejsca związane z historią naszej Małej Ojczyzny - cmentarz w Kleszczewie i pomnik w Granicznej Wsi.

 


Pomnik w Granicznej Wsi


Co roku delegacja uczniów klasy VI odwiedza grób naszego Patrona - pana Zygmunta Bukowskiego w Mierzeszynie. Pamiętamy także o naszych zmarłych uczniach, nauczycielach i pracownikach.



NASI UCZNIOWIE NA MECZU LECHII GDAŃSK

Szkoły podstawowe z terenu gminy Trąbki Wielkie otrzymały darmowe Vouchery dla wszystkich uczniów, na mecz piłkarski Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław, który to odbył  się w sobotę 25 października o godzinie 15.30 w Gdańsku. Zgodnie z ustaleniami zestawy darmowych voucherów dla wszystkich uczniów będą przekazywane regularnie do końca tego sezonu i obejmą wszystkie mecze rozgrywane w Gdańsku. Z uwagi na fakt, że vouchery przekazywane są w tygodniu poprzedzającym mecz, z terminami meczy można zapoznać się pod linkiem:

http://www.lechia.pl/index.php?typ=meczelechii
 

Dziękujemy klubowi Lechia Gdańsk za nieodpłatne przekazanie wejściówek oraz Panu Mateuszowi Sroce i Pani Natalii Daszewskiej za zaangażowanie w pozyskanie i dostarczenie ich do wszystkich  szkół podstawowych z terenu Gminy Trąbki Wielkie.


DZIEŃ ZDROWIA W SZKOLE


      

      



W ramach realizacji w naszej szkole Dni Ekologii 24 października obchodziliśmy Dzień Zdrowia. Tego dnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na pomarańczowo. Uczniowie klasy VI i V przygotowywali zdrowe kanapki, którymi częstowali wszystkich na każdej przerwie. Klasy IV-VI opracowały dekalog zdrowego odżywiania, który zaprezentowały na apelu podsumowującym Dzień Zdrowia. W klasach I-III nauczyciele przeprowadzili test na temat „Wiem co jem”, w wyniku którego wyłonili Mistrzów Zdrowego Odżywiania, a zostali nimi:

Klasa Ia: - Igor Zwarra, Adam Suchodolski i Konrad Kępka
Klasa Ib – Dawid Hapoń, Amelia Suchodolska, Marta Truszczyńska
Klasa II – Alicja Suchodolska, Kinga Pozorska, Magda Wojnicz
Klasa III – Adrian Wilczewski, Zuzia Linda i Martyna Rolińska

O godzinie 11.00 odbyło się spotkanie z pielęgniarką Panią Celiną, która pięknie wyjaśniła dzieciom na czym polega zdrowe odżywianie. Następnie wręczyła wszystkim dzieciom przygotowaną przez siebie piramidę zdrowia oraz dyplomy wyłonionym w klasach Mistrzom. Dzień Zdrowia był dniem wesołym, rozjaśnił szary jesienny dzień. Wszyscy wrócili w pogodnych nastrojach do domów.

                                    Mariola Jankowska




GMINNE IGRZYSKA W UNIHOKEJU



22 i 23 października drużyny z klas V-VI reprezentowały nasza szkołę w Gminnych Igrzyskach w Unihokeju. Reprezentacja dziewcząt zdobyła III miejsce, natomiast drużyna chłopców IV miejsce. Gratulacje!


ŻYWA LEKCJA HISTORII


23 października  w naszej szkole została przeprowadzona internetowa transmisja zajęć edukacyjnych z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Lekcja została przygotowana w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałe w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju.W trakcie lekcji uczniowie poznali wystawę: przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.
Patronami „Opowieści o Żydach polskich. Lekcji na żywo” są TVP Historia i Program 1 Polskiego Radia. Dzięki nim transmisję  można było też obejrzeć na żywo w telewizji lub wysłuchać na antenie radia.
Projekt jest objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.






KONCERT PANI MUZYKI

22 października odbył się koncert Pani Muzyki. Dzieci miały możliwość poznania instrumenty oraz muzykę Ameryki Południowej.







"IDĄC DO ....CZYLI HISTORIA MAŁEGO KSIĘCIA"






     

20 października 2014r. uczniowie klas IV-VI obejrzeli bardzo ciekawy i pouczający spektakl przestawiający historię Małego Księcia, który został zrealizowany na podstawie opowieści Antoine de Saint Exupery.
"Idąc do..." to historia Małego Księcia - realizowana na scenie OKSiBP w Cieplewie, którą przedstawiają aktorzy wybrani z castingu (spośród 60 chętnych do sztuki realizowanej przez Tomasza Podsiadłego zakwalifikowano 9 osób. - młodych mieszkańców Łęgowa, Straszyna, Wiślinki, Miłobądza, Pszczółek i Pruszcza Gdańskiego.
 
„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu o tym pamięta” - napisał w przedmowie do swej opowieści o Małym Księciu Antoine de Saint Exupery. I właśnie po drugiej stronie lustra, znalezionego wśród rupieci na opuszczonym strychu, bohater - pilot odnajdzie małego chłopca. Siebie sprzed lat. Z czasów, kiedy był jeszcze dzieckiem. W tym lustrze, jak w soczewce, obejrzy swoje dorastanie, zdobywanie doświadczeń przez spotkania z mieszkańcami różnych planet - światów. Obejrzy też swoją śmierć, śmierć dziecka, które było w nim. Zobaczy jak stał się dorosłym. Każdy z nas przeszedł tę drogę. I o tym jest ten spektakl."/cytat ze strony OKSiB w Cieplewie/

Na nas wielkie wrażenie zrobiła nie tylko gra aktorów, ale niezwykła rola muzyki i światła...




     


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ DLA RODZICÓW

16 października 2014r. o godzinie 15.30  po udanym występie z okazji Dnia Edukacji postanowiliśmy przygotowany wodewil pokazać naszym rodzicom i przyjaciołom. Licznie zebrana publiczność częstymi brawami reagowała na wykonywane przez dzieci utwory. Po przedstawieniu wszyscy gratulowali nauczycielom i dzieciom podjęcia się tak trudnego przedsięwzięcia, jakim  jest opera i operetka.

Mariola Jankowska
GALERIA




MOBILNE PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE







15 października 2014r. w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne w mobilnym planetarium Antares, podczas których dzieci zostały zabrane w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Mobilne planetarium to  unikalne narzędzie dydaktyczne, pozwalające na pokazanie zjawisk astronomicznych, a przy tym niezła zabawa podczas, której z pewnością  pobudzona została wyobraźnia i ciekawość dzieci.












DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ









Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście: inspektor ds. oświaty pani Patrycja Jereczek z urzędu  Gminy Trąbki Wielkie, pan Władek Ornowski z Fundacji "Pan Władek", emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie klas I-VI pod kierunkiem p. Marioli Jankowskiej i p. Tomasza Stroynowskiego przygotowali wodewil, w którym zaprezentowali wiele ciekawych wierszy i piosenek obrazujących ciężką pracę nauczycieli. Zaprezentowane utwory bardzo spodobały się publiczności. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżniającym się pracownikom - pani Alicji Kalinowskiej, pani Elżbiecie Jasiak, panu Maciejowi Gemborysowi, pani Teresie Karczewskiej, pani Reginie Kempik oraz pani Iwonie Stapel. Przepiękne życzenia dla wszystkich obecnych i emerytowanych pracowników szkoły złożyli przedstawiciele Samorządu Szkolnego, Rady Rodziców oraz w imieniu wójta Gminy Trąbki Wielkie pani Patrycja Jereczek. Po uroczystości goście zostali zaproszeni na kawę oraz przepyszny tort od Samorządu Szkolnego oraz równie pyszne dwa torty ufundowane przez Radę Rodziców.





ŚLADAMI POLSKIEGO WRZEŚNIA

3 października 2014r. uczniowie klas IV-VI udali się na rajd pieszy "Śladami polskiego września". Celem marszu było poznanie historycznych miejsc w naszej gminie związanych z II Wojną Światową. Trasa przebiegała przez miejscowości Ełganowo i Trąbki Wielkie.
 Cel został osiągnięty, pogoda dopisała, a uczniowie mimo zmęczenia byli zadowoleni.

Maciej Gemborys


 


GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

2 października 2014r. naszej szkole tradycyjnie odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnych biegach przełajowych.
Do rywalizacji przystąpiło ponad 60 uczniów z pięciu szkół. W kategorii dziewcząt bardzo dobre II miejsce zajęła Oliwia Schuchardt. Dzięki temu zakwalifikowała się do zawodów powiatowych.
Wśród chłopców najlepszy wynik osiągnął Szymon Gajewski, który na mecie był 17.

Maciej Gemborys





ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA





30 września 2014r. gościliśmy w naszej szkole uczniów klas trzecich z zaprzyjaźnionej szkoły w Gdyni.Uczniowie wraz z nauczycielami przyjechali do nas na "Święto pieczonego ziemniaka". Klasa III z naszej szkoły pod przewodnictwem p. Alicji Kalinowskiej przywitała gości przedstawieniem pt: "Jesień". Następnie uczniowie wszystkich klas trzecich zostali podzieleni na 3 grupy i udały się wraz z opiekunami na zajęcia w terenie.
I grupa pod opieką p. Marioli Jankowskiej zwiedziła gospodarstwo rolne p. Dończyka w Czerniewie oraz Trąbki Wielkie.
II grupa pod opieką p. Alicji Kalinowskiej odwiedziła gospodarstwo rolne p. Bogdanowicza w Pawłowie, oraz pole golfowe w Postołowie, gdzie pod przewodnictwem pana Macieja Gemborysa poznała zasady gry w golfa
III grupa pod przewodnictwem p. Marii Sautycz udała się na spotkanie z panem leśniczym w Wojanowie, oraz do w Granicznej Wsi, by złożyć znicz przy pomniku, gdzie byli więzieni mieszkańcy Gdyni (filia obozu w Stuthofie).
Po skończonych zajęciach wszyscy uczniowie wraz z opiekunami przyjechali do szkoły na pyszną grochówkę i słodki poczęstunek w postaci wspaniałych ciast upieczonych przez mamy uczniów klasy drugiej i trzeciej, za który bardzo dziękujemy. Oczywiście nie zabrakło pieczonych w ognisku ziemniaków, które były bohaterem dzisiejszego dnia. W trakcie spotkania odbył się mecz piłki nożnej chłopcy-dziewczęta, skoki na trampolinie, różne gry i zabawy na placu zabaw. Pogoda tego dnia nam dopisała, wszyscy nasi goście zadowoleni, pełni wrażeń i w dobrych humorach wrócili do Gdyni.



Alicja Kalinowska

GALERIA


DZIEŃ CHŁOPAKA






Z okazji  Dnia Chłopaka  w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przeprowadzono wybory na Najsympatyczniejszego Ucznia (Chłopaka) Szkoły. Głosowali uczniowie klas III – VI (zarówno dziewczynki jak i chłopcy). Po podliczeniu wszystkich głosów tytuł Najsympatyczniejszego Ucznia Szkoły przypadł reprezentantowi klasy VI Szymonowi Gajewskiemu.
30 września 2014r.  w Dzień Chłopaka Szymon otrzymał stosowny certyfikat najsympatyczniejszego chłopaka w naszej szkole, a pozostali chłopcy otrzymali słodkie lizaczki.
                          
 Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra




ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA


27 września w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W związku z tym świętem wszyscy uczniowie klas III - VI próbowali swoich sił w walce o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia".

A oto wyniki matematycznej rywalizacji:

Tytuł Mistrza tabliczki Mnożenia zdobyli:
klasa III – Igor Kulling
klasa IV – Wiktor Lewandowski
klasa V – Martyna Brembor
klasa VI – Julia Janiszewska


DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

26 września obchodzony jest, jako Dzień Języków Europejskich. W naszej szkole obchodzony był on 2 października. Z tej okazji przedstawiciele klas IV-VI wzięli udział w konkursie  poświęconym krajom i językom europejskim. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie! A oto wyniki szkolnej rywalizacji w konkursie wiedzy o krajach unii europejskiej:

I miejsce – klasa VI
I miejsce – klasa VI (ex equo)
II miejsce – klasa V

 

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

We wrześniu 2014r. nasza szkoła otrzymała 46 pozycji książkowych w ramach porozumienia o współpracy partnerskiej z Gminną Biblioteką Publiczną w Trąbkach Wielkich. Książki te zostały zakupione ze środków Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” realizowanego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 – 2020”. Ciekawe pozycje („Koszmarny Karolek”, „Mity dla dzieci”, „Czarne stopy”, „Pulpecja”) czkają już na czytelników w naszej bibliotece.

Serdeczne podziękowania dla pana dyrektora GOSKiR- Leszka Orczykowskiego za podjęcie współpracy z naszą szkołą oraz dla pani Anny Chmielewskiej - kustosz Publicznej Biblioteki w Trąbkach Wielkich za objęcie nas serdeczną  opieką.

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ


25 września 2014r. Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rywalizację w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej od startu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Pięć szkół rywalizowało w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasze sztafety zajęły zgodnie IV miejsca. Gratulujemy!




WSPOMNIENIA WAKACYJNE...



24 września 2014r. uczniowie klasy II, III i IV wraz ze swoimi wychowawczyniami poczuli jeszcze raz klimat lata i ukochanych wakacji oglądając zabawne perypetie Mikołajka.
"Wakacje Mikołajka" to pełna uroku i humoru ekranizacja opowiadania Rene Goscinnego i Jeana - Jacquesa Saempe, na którą udaliśmy się do kina "Krewetka" w Gdańsku. Po projekcji filmu korzystając z pięknej aury zrobiliśmy sobie spacer przez Stare Miasto Gdańsk. Mijając stare kamieniczki, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, doszliśmy do Motławy, gdzie przywitał nas Stary Pirat. Pełni wrażeń, uradowani filmem, spacerem i oczywiście kupnem pięknych pamiątek wróciliśmy do szkoły, gdzie na zakończenie zjedliśmy pyszne lody!





WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO



 

23.09.2014 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowało 92 uprawnionych do głosowania uczniów z klas III-VI. Komisja skrutacyjna, w składzie: Małgorzata Dąbrowska, Mariola Jankowska, Joanna Bartkowiak-Zwarra, policzyła głosy.Spośród dziewięciu kandydatów do Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani następujący uczniowie (z największą ilością oddanych na nich głosów):

 
1.Julia Janiszewska (Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego),

2.Krystian Kisicki (Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego),

3.Cezary Krenke (Członek Samorządu Uczniowskiego),

4.Aleksandra Gajewska (Członek Samorządu Uczniowskiego),

5. Jan Sokół (Członek Samorządu Uczniowskiego),

6.Michał Kempik (Członek Samorządu Uczniowskiego).

Gratulujemy!






WYRÓŻNIENIE ZA ZASŁUGI W ROZWOJU
 SPORTU SZKOLNEGO


19 września 2014r.
w Sali Teatru Miejskiego w Kwidzynie z okazji 60 lecia Szkolnego Związku Sportowego odbyła się uroczysta Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015 w trakcie, której zostały wręczone medale  za zasługi w rozwoju sportu szkolnego. Wśród wyróżnionych znalazł się nauczyciel naszej szkoły pan mgr Maciej Gemborys. Gratulujemy!


OGÓLNOŚWIATOWA AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

 


W dniach 19-21 września przypadły obchody akcji Sprzątanie Świata. Wzorem lat poprzednich uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej symbolicznej akcji. 19 września wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na brązowo. Klasa VI wraz z panią Mariolą Jankowską przygotowała apel informujący o temacie tegorocznej akcji – „Turysto! Szanuj środowisko!” Następnie pokazali krótką scenkę pt: „Smutna ziemia”, w której szczególną uwagę skierowano na konieczność segregacji odpadów.
Po apelu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wyszli sprzątać wyznaczone tereny.  Naszym marzeniem jest to, by dbanie o środowisko nie było jedynie epizodycznym zrywem, a weszło jak odruch bezwarunkowy w życie każdego z nas.


                                                         Mariola Jankowska






GALERIA



V TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR

PREMIERA DONALDA TUSKA

17 i 18 września uczniowie z klas IV-VI reprezentowali naszą szkołę w V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.  Nasi uczniowie wywalczyli II miejsce w eliminacjach gminnych w kategorii  '10-11 lat' dziewcząt, III miejsce  w kategorii '12-13 lat' chłopców i w kategorii '10-11 lat' chłopców oraz IV miejsce w kategorii '12 -13  lat' dziewcząt.




 

RAJD W ROCZNICĘ PRZYWOZU PIERWSZYCH

WIĘŹNIÓW DO FILII OBOZU STUTTHOF W

GRANICZNEJ WSI


„Bądźcie dumni  ze swojego munduru – noście go z dumą"


 

12 września 2014r. uczestniczyliśmy w obchodach 75 rocznicy przywozu pierwszych więźniów do obozu w Granicznej Wsi. Zanim wyruszyliśmy na trasy uczestniczyliśmy w konferencji w Szkole Podstawowej w Mierzeszynie. Zapoznaliśmy się z sylwetką patrona szkoły – ks. Jana Pawła Altermana.  Cieszyliśmy się bo nasza uczennica wygrała w krótkim quizie. Około godz. 10.45 wyjechaliśmy do punktu w którym rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę  czyli zawitaliśmy do Postołowa. Każda trasa miała do wykonania swoje zadania. Nasza grupa czyli uczniowie klasy szóstej mieliśmy: odwiedzić pomnik w Postołowie poświęcony nauczycielom i uczniom szkoły w Postołowie. Potem udaliśmy się w kierunku Ełganowa – obejrzeliśmy budynek Szkoły Polskiej  i figurę Matki bożej z 1863r. Po około 2 godzinach byliśmy pod pomnikiem w Granicznej Wsi. Po raz pierwszy było sporo uczestników – około 300 uczni&oac